• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mechanizm odpalający zasilanie awaryjne - drzwi otwierane na kartę
#5
(23-09-2018, 22:13)tarzinio napisał(a): Witam serdecznie.

Chce zrobić dla testów drzwi otwierane na kod lub kartę.
Wszystko ogarnąłem, ale zostaje jeden najważniejszy problem. Brak możliwości otwarcia drzwi w czasie braku prądu. 

Jedynym rozwiązaniem jaki widzę tutaj to jakiś mechanizm załączających zasilanie awaryjne w razie braku prądu. Urządzenia jakie muszę wtedy zasilić to Arduino nano oraz rygiel elektromagnetyczny działający pod 12v. Jako backup prądu chciałbym wykorzystać ogniwa 18650 gdyż zmieściły by się w puszczę w ścianie gdzie siedzisko by Arduino i przekaźnik, jednak w ostateczności mógłbym użyć akumulatora żelowego, jednak tego nie mam jak ukryć. 

Czy ktoś wie jak zbudować układ która załączy mi zasilanie awaryjne w czasie zaniku napięcia, oraz będzie kontrolować / ładować ogniwa /akumulator?.

Pozdrawiam.

Cześć! 
Na sprawdzenie poziomu naładowania baterii nie mam pomysłu możesz ewentualnie kupić taki jak ten(https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-d...results=62 choć do akumulatora 12v będzie zły) ale na awaryjne załączanie zasilania jest pomysł. Możesz wstawić przekaźnik pomiędzy zasilanie stałe a arduino. Po między akumulator a arduino dać przekaźnik tak żeby gdy jest  NIE załączony przepuszczał prąd. Trzy piny w przekaźniku podłącz tak:
vcc- 5v (nie z arduino możesz dac przetwornicę od akumulatora tylko przed przekaźnikiem)
gnd-masy
signal- do + ze stałego zasilania ( tylko pamiętaj 5 v)
Takim sposobem jak padnie zasilanie to przestanie dawać sygnał na przekaźniku (podłączonym do akumulatora ) co pozwoli na przepłynięcie prądu przez przekaźnik co podtrzyma zasilanie. Tylko jest 1 problem. Bo jeśli to będzie działało przez długi czas i będzie miało mały akumulator to przekaźnik zużyje tą energię więc musi być podłączony do czegoś innego lub mieć duży akumulator(tylko nie próbuj z samochodowym za duże natężenie prądu!!!).
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Mechanizm odpalający zasilanie awaryjne - drzwi otwierane na kartę - przez Julek Rogalski - 20-01-2019, 21:53

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości