• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujniki i el. sterujące do łodzi podwodnej RC
#8
Znalazłem taki czujnik:
https://www.ebmia.pl/czujnik-cisnienia-m...01310.html

Zastanawia mnie czy a) zaślepiając jeden króciec (referencyjny) uzyskam poprawny pomiar b) czy w ogóle ten czujnik nadaje się do cieczy, bo <oczywiście> nie ma o tym żadnej wzmianki nigdzie...

@kaczakat - tak właśnie chcę zastosować MCP3421, ale obawiam się o niestabilność pomiaru wraz ze zmianą napięcia akumulatora zasilającego cały układ. No, ale to wyjdzie w praniu.

Założenie jest takie, że cały układ Ardu z czujnikami ma być zasilany akumulatorem LiPoly 5V z ogniwem słonecznym i przetwornicą step-down na 3.3V. To powinno dać względną stabilność zasilania w okresie rozładowania baterii od 5.2V do 3.5V. Teoria mówi, że przy spadku napięcia zasilania układu AUDICOS łódź ma się wynurzyć i ładować akumulator z ogniwa słonecznego aż do czasu ponownego osiągnięcia gotowości operacyjnej.

[EDIT]
Zmieniłem tytuł tematu, bo będę tu poruszał temat nie tylko tego czujnika, a po co zakładać milion wątków dotyczących tej samej rury podwodnej Wink

Co do tematu przewodniego - chyba skorzystam z rozwiązania @Jarewa0606. Z dwóch mini-lejków i membrany z balonu zrobię "konwerter" woda-powietrze. Dodatkowo - otwór wpływowy wody będzie szerszy, niż reszta rurki, co da bardziej miarodajny pomiar (szerszy słup wody będzie wytwarzał nacisk, co powinno dać większą czułość pomiaru). Oczywiście wszystko najpierw przetestuję w wannie, przed wypłynięciem na szerokie wody Wink

Następnym problemem będzie pseudo-elektrozawór sterowany przez Ardka dozujący CO2 do zbiorników balastowych w trakcie szasowania/trymowania. Na razie nie znalazłem niczego ciekawego. Chciałbym zastosować zawór manualny z zębatką i silnikiem krokowym, ale to na razie jest luźny koncept. To rozwiązanie ma taką wadę, że będzie musiał być pięty, dodatkowy zbiornik CO2 mogący jednorazowo wynurzyć łódź awaryjnie jak skończy się gaz w pozostałych czterech zbiornikach.
Cytując pewnego bosmana: "Tu nie politechnika, tu trzeba myśleć!"
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Czujnik głębokości zanurzenia (czujnik ciśnienia wody) - przez albercik - 30-08-2019, 10:07

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości