• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Due(sam3x8e) bezpośredni zapis do rejestrów
#5
Oczywiście, w pełni się z Tobą zgadzam jeśli chodzi o AVR. Ciężko dziś robić złożone projekty na architekturze 8 bitowej sprzed 20 lat w szczególności na Arduino.
Może jednak moje informacje przydadzą się dla innych użytkowników. Dlaczego wybrałem Arduino?
Dlatego, że miałem do zrealizowania m.in. komunikację ze sterownikiem PLC Siemens S7.
Istnieje projekt Settimino. Oczywiście na AVR kiepsko to działa ale przy Arduino DUE czy też STM32 efekty są świetne. Napisałem testowy program do odczytu sporej ilości DB bloków + licznik błędów transmisji. Zostawiłem tak pracującą płytkę na kilka dni(moduł Arduino Due+ ethetnet WIZZ + 25metrów kabla do PLC). Byłem zaskoczony bo po kilku dniach licznik błędów transmisji wynosił "0"!!! Dodam, że odczyt był średnio co 10ms. Ktoś po prostu zrobił kawał świetnej roboty.
Oczywiście nie jestem zwolennikiem bibliotek arduino bo są pisane "programowo". Można wiele rzeczy zrobić o wiele sprawniej bezpośrednimi wpisami do rejestrów stąd też mój wątek na forum. Jednak wtedy dany projekt nie będzie tak łatwy do przeniesienia na inne procesory i tutaj się łamie zamysł arduino.
Nie chce tutaj wchodzić w dyskusję czy warto coś robić na arduino. Działam w przemyśle, automatyce i wiele osób będzie zaskoczonych, że w wielu małych i średnich firmach na liniach produkcyjnych działają płytki arduino! W ramach oszczędności zamiast kupować drogie moduły rozszerzeniowe właściciele firm wybierają tanie rozwiązania + posadzą studenta, który napisze program i wszyscy są zadowoleni. Takie polskie realia.
Też wybrałem arduino ze względu na dobrą bibliotekę komunikacji z PLC. Złożony projekt a mam tylko 3 miesiące aby go zrealizować, uruchomić, zrobić poprawki a to wszystko po godzinach pracy.
Dla zainteresowanych zwykłe AVRy też potrafią wiele, pracują w niejednym sprzęcie pomiarowym(przesyłowym) znanych producentów czy też projekt, który realizuje...Atmega 128 sterowała falownikiem(modbus), dokonywała pomiarów, robiła obliczenia, UART na 115200 + magistrala LIN. Fakt, że program nie był pisany w arduino ale da się z nich trochę wycisnąć. Jednak właśnie koszty - tutaj kolega ma rację. w cenie np. ATmegi2560 można kupić w jej porównaniu potężnego STM32F4.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Arduino Due(sam3x8e) bezpośredni zapis do rejestrów - przez thorn3221 - 08-11-2019, 16:40

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości