• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie silnikiem DC z komparatorem
#1
Cześć,
Wyciągnąłem ze starych reflektorów silniczki elektrycznej regulacji świateł i próbuję sterować nimi z wykorzystaniem Arduino.
Jest to układ wykorzystujący silniczek DC (12V) oraz posiadający komparator. Idea jego sterowania jest taka, że w aucie znajduje się pokrętło do regulacji, a już sam silniczek posiada układ który w zależności od rezystancji obraca silnikiem w lewo lub prawo i poprzez wbudowany potencjometr na ośce wie jaka jest obecna pozycja, a układ sprawdza czy zgadza się ona z zadaną przez pokrętło.

Układ potrzebuje 3 przewodów - plus 12V, masa oraz sygnał sterujący.
Aby zasymulować jego działanie i ustawienie w odpowiednim położeniu wystarczy połączyć +12V z sygnałem odpowiednim rezystorem (10 omów - trzpień maksymalnie wysunięty, 150 kOm - maksymalnie schowany). Czyli środkowy pin z prawym patrząc na zdjęcie.
Mam problem by "zasymulować" położenie takiego rezystora między pinami z wykorzystaniem Arduino. Korzystałem z tranzystorów, by podać 12V z zasilacza i wykorzystując jeden z rezystorów, ale po podłączeniu silnik tylko nieznacznie się porusza.

Układ sterujący można odłączyć i jest możliwość zostawienia samego silniczka oraz przekładni, która steruje trzpieniem. Myślałem nad zewnętrznym układem, np. L298N, ale wtedy powstaje problem: po wyłączeniu zasilania układ nie będzie pamiętał, w którym miejscu jest trzpień (dlatego skłaniam się do fabrycznego układu). Wymagany byłby potencjometr, tak jak w fabrycznym rozwiązaniu i odczytywanie wskazań.

Załączam jak wygląda cały silniczek poziomowania, oraz samą fabryczną płytkę. Wrzucam też układ który zbudowałem, ale nie działa on prawidłowo. Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam.

[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=695184.0;attach=372902]

[Obrazek: Ccni8Yg.jpg]
[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=695184.0;attach=372834]
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Sterowanie silnikiem DC z komparatorem - przez GTR999 - 14-07-2020, 21:50

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości