• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Mega2560 - problem z wifi i podłączeniem W5500
#4
Ustawiasz przełączniki tak, by USB było podłączone do ESP, otwierasz terminal i sprawdzasz na jakiej prędkości modem ESP zacznie z tobą gadać prawidłowo, wysyłasz mu komendy AT, czekasz na odpowiedź OK. Sprawdzasz jaki firmware masz wgrany, szukasz biblioteki w Google, uczysz się jej obsługiwać, kiedyś miałem np. Adafruit_ESP8266.h.
Przestawiasz zworki by USB było do UART0 MEGA, a UART ESP do UART3 MEGA, wgrywasz odpowiedni program do MEGA i korzystasz z modemu WIFI. Ale tak się robiło z 5 lat temu, jak wyszły te moduły WIFI. To było po to by sobie ściągnąć jakieś dane z sieci i pokazać na ekranie z Arduino, podstawowe, "prymitywne" rzeczy.
Potem pasjonaci napisali do Arduino core, który umożliwia wgranie do ESP programu tak samo jak do Arduino, a tu możliwości jest znacznie więcej, komunikacja UDP, TCP, wirtualne porty COM w sieci, serwer i klient, websockets. Ta płytka umożliwia wgranie takiego programu bezpośrednio do ESP, instrukcja jest tu: https://github.com/esp8266/Arduino .
Ja bym pewnie wgrał serwer na websockets do ESP, a MEGA byłaby tylko do wykonywania poleceń, klepania przekaźnikami, odczytu przycisków, komunikacja między nimi byłaby po UART, do wszystkiego są przykłady w sieci i w bibliotekach.
Ale co z tego Ci wyjdzie to nie wiem, postami nie przekażę Ci wiedzy, którą gromadziłem tysiącami godzin, to nawet nie jest tylko programowanie, ale również sieci komputerowe, html, js.
Twój program jest tak napisany, że nie będzie działał prawidłowo z obsługą serwera po sieci.
To tak jakbyś po miesiącu nauki francuskiego, gdzie poznałeś 200 podstawowych słówek siadł do pisania powieści w tym języku, wchodzisz na forum i pytasz jak to zrobić, a maszynę do pisania masz już zajebistą.
I to nawet nie chodzi o obsługę tego konkretnego języka, bo nie umiesz żadnego. Dlatego ta metafora nie jest do końca trafna, te trafne mogą być obraźliwe.
Chcesz odtworzyć gotowy projekt - nie ma problemu, w kilka dni pewnie odtworzysz budowę sprzętową, wgrasz gotowca i będziesz korzystać, ale napisanie samemu tego samego to już trzeba umieć programować.
Są też pośrednie rozwiązania - Blynk, Supla.
Forum nie jest od uczenia podstaw, są już gotowe tutoriale i kursy, za darmo, online, setki tysięcy nagrań na Youtube. Wystarczy skorzystać.
Nie musisz wymyślać koła pisząc funkcje do obsługi przycisków, są gotowe biblioteki. Oczywiście powinieneś wiedzieć jak działają, jaka jest ich budowa i jak je obsługiwać, ale samo klepanie linii kodu masz z czapki. I będą działały lepiej, bo nie mają delay po 100ms. Odczyt przycisku można zrobić co np. 10ms (ale bez delay 10ms), wystarczy nie obciążając zbytnio uC.
Edit: https://github.com/kaczakat/ESP8266/blob...tRGB02.ino - moja pierwsza, w miarę udana próba sprzed 5lat i już wtedy używanie ESP jako modemu było przestarzałe, bo sam pionierem nie byłem, tylko skorzystałem z czegoś znalezionego w przykładach.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Arduino Mega2560 - problem z wifi i podłączeniem W5500 - przez kaczakat - 22-05-2022, 18:52

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości