• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujniki PT100
#4
No może masz jakieś wyjątkowe Arduino, na wypadek gdyby mnie pamięć myliła podłączyłem sobie dzielnik rezystorowy pod A0 i sprawdziłem jak to działa, tylko poprosiłem program, by odnotował jakie jest min i max odczytane ADC:
478 Max=484 Min= 416 SRD= 479 34.62 po przeliczeniu na stopnie
Jak w programie masz próg przełączania powiązany z odczytem adc 28 do 40, a ja mam rozrzut ponad 100 na ADC i to przełączanie jest związane bardziej z układem planet niż pomiarem temperatury, przynajmniej u mnie.
Pewnie można tego tak użyć, tylko progi przełączania muszą być szersze niż szum, wyciągać średnią z wielu pomiarów, na czas pomiarów użyć trybów usypiania dla ADC.
Też radziłbym jednak jakiś moduł do odczytu PT100.

Jak chcesz coś robić w programie to trzeba jakoś ogarniać upływ czasu, możesz np. wykorzystać millis lub tę bibliotekę timer. Masz w opisie wywołanie co 100 ms, ale zmieniłeś na 1000. Można coś robić co 1000 wywołując przerwanie co 10ms. Wystarczy w każdym wywołaniu mieć jakiś licznik "licznik++" i potem prostymi działaniami podzielić sobie pracę tak by nie robić wszystkiego w tej samej chwili:
if (licznik%5==0) //- co pięć wartości licznik, gdy reszta z dzielenia jest równa 0;
if (licznik%5==1) //- co pięć wartości licznik, gdy reszta z dzielenia jest równa 1;
if(licznik%100==0) //- co 1s;
Oba przypadki wykonają coś w interwale 50ms, przy inkrementacji licznik++ co 10ms, ale to będą inne wywołania tego przerwania. Trzeci robi coś gdy licznik dobił do 100 lub wielokrotności.
W między czasie możesz podjąć decyzję czy włączyć kolejną grzałkę czy nie.
Tak samo można z millis, jest przykład BlinkWithOutDelay w Arduino wywołania zmiany stanu led co 1000ms, można czas zamienić na 10ms, zamiast zmieniać stan led zwiększasz wartość licznika i w tym obiegu led liczyć sobie które to jest kolejne wywołanie dziesiątki ms.
Można tez grzałkami sterować triakiem, wysterować je płynnie, albo jedną sterować płynnie od 0-100%, a pozostałe dołączać ON/OFF jak trzeba przeskoczyć na kolejny próg mocy i znowu dawkować tą pierwszą od 0.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Czujniki PT100 - przez Alfiszcze666 - 16-05-2023, 15:59
RE: Czujniki PT100 - przez kaczakat - 16-05-2023, 16:57
RE: Czujniki PT100 - przez Alfiszcze666 - 17-05-2023, 15:50
RE: Czujniki PT100 - przez Irvin - 17-05-2023, 18:14

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości