• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar częstotliwości przebiegu prostokątnego
#9
(07-12-2023, 22:27)Fondix napisał(a): Przepraszam nie napisałem że działam na arduino nano v3  Rolleyes. Zmodyfikowałem program, przeszedłem z pulseIN na <FreqCount>. Odczyty piękne, tylko zastanawia mnie jedna rzecz. W poniższym kodzie FreqCount (1000) decyduje o między innymi o czasie odczytu. Tylko gdy wartość zmienie na np 10 to jak najbardziej pomiary są szybsze ale też zaokrąglone np.: dla FreqCount (1000) odczyt wynosi 12211 hz a dla FreqCount (10) odczyt wynosi 12200 hz. Pytanie czemu tak się dzieje ?

Ze sposobu użycia można wnioskować, że biblioteka ta działa na zasadzie liczenia impulsów w zadanym odcinku czasu. Wtedy pojawia się dość typowa zależność - dłuższy pomiar => większa dokładność, krótszy => mniejsza. Wynika to z tego, że licznik po prostu liczy pełne zdarzenia - daje liczbę naturalną, jak czas wynosi 1sekundę to zmiana 1 Hz wystarczy by wystąpił o jeden cykl sygnału wejściowego więcej lub mniej. Rodzielczość pomiaru (najmniejsza różnica, którą daje się wykryć) wynosi 1Hz. Dla jednej setnej sekundy rozdzielczość wynosi już 100Hz.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar częstotliwości przebiegu prostokątnego - przez oscarX - 08-12-2023, 06:35

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości