• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiny GPS++, Podzielenie danych na części
#12
Wyszlo na to ze sam sobie musze odpowiedziec :-(. Po pierwsze prawdopodobnie ze wzgledu na polecenie "void" funkcja dopisana przeze mnie nie dzialala. Pomoglo zastapienie definicji  "void DisplayInfo" przez sama owa procedure i teraz dziala.
Co do dokladnosci to obserwujac dostatecznie dlugo wyniki odebrane przez odbiornik GPS wynika, ze oprocz odczytow o slabej dokladnosci (pomijanych przez moj skrypt) wazna jest jeszcze aktualna konfiguracja "widzianych" przez odbiornik satelitow. Stojac w miejscu gdzie nie bylo ograniczen horyzontu uzyskalem dokladnosc ponizej 1 metra. Przypominam ze  dlugosc odcinka na ziemi odpowiadajacego 1 stopniowi szerokosci geograficznej to okolo 110km. Jesli ow 1 stopien podzielimy przez 1000000 ( szesc cyfr po kropce) to wyjdzie 11 centymetrow. To jest zmiana wartosci ostatniej cyfry odczytu o 1.
Poniewaz zalezalo mi na dokladnosci moge jeszcze zmienic warunek aby HDOP byl mniejsze ale to i tak dokladnosc zalezy od pogody oraz aktualnej konfiguracji satelitow na niebosklonie.
W zasadzie przy dostatecznym ukladzie satelitow stojac w miejscu zmienia mi sie tylko ostatnia cyfra odczytu. Lepsza precyzja urzadzen geodezyjnych wynika z zastosowania jeszcze innych zrodel pozycjonowania.
Jesli uzywam programu bez ograniczen to odchylenie standardowe dla szerokosci geograficznej wynosi 16,25m a dla dlugosci geograficznej 4,5m ze wszystkich 3650 probek odebranych przez odbiornik.
Poczatki zawsze sa trudne :-)
Arduino Mega256, Nano, Pro Mini.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Tiny GPS++, Podzielenie danych na części - przez StaCh - 29-08-2021, 13:13

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości