• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie silnikiem DC z komparatorem
#8
Złożyłem układ i teoretycznie wszystko jest dobrze - w zależności od wartości sygnału PWM zmienia się napięcie na wyjściu w zakresie 0.11V-14V (podane 14.3V na wejściu). Niestety, w praktyce silnik co prawda pracuje oraz dąży do wskazanego miejsca, ale robi to bardzo wolno i wydaje przy tym przeraźliwy dźwięk (buczenie, piszczenie).
Próbowałem zasilić silnik i układ z innych zasilaczy, jednak nic to nie zmienia (nie jest to problem z niewydolnością zasilacza).
Podłączenie optoizolatora PC817C: anoda - do pinu Arduino przez rezystor 220 omów, katoda do masy Arduino, emiter - do pinu sterującego w silniku z wpiętym szeregowo rezystorem 3.3 kOm do masy silnika, kolektor do +12V.
Może zastosować na wyjściu filtr RC? Być może problem polega w samym PWM, który nie jest wygładzony i przez to sterownik silnika sam nie wie co robić z takim sygnałem?

PS. Dodam jeszcze, że gdy silnik już dotrze we wskazane miejsce, to wykonuje ciągle delikatne ruchy lewo-prawo, nie potrafi się całkowicie zatrzymać, co też skłania mnie w kierunku charakterystyki PWM.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterowanie silnikiem DC z komparatorem - przez GTR999 - 18-07-2020, 00:32

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości