• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne?
#7
(15-10-2022, 19:07)kaczakat napisał(a): Zegar jest tak dokładny jak kwarc i ewentualna kompensacja temperatury, złącza do kwarcu zegarkowego są, tak tylko mówię. A poza tym jak ten wewnętrzny ma przewidywalny rozjazd to pewnie da się to skalibrować, albo powiązać to z temperatura otoczenia jeśli raz przyspiesza, a raz zwalnia?
Z arkusza danych ATtiny zdałem sobie sprawę, że istnieją dwa możliwe sposoby wykorzystania w tej aplikacji urządzenia peryferyjnego ATtiny Real-Time Clock z serii 2. Może działać jako licznik czasu rzeczywistego, utrzymując 16-bitową liczbę sekund, które upłynęły w rejestrze RTC CNT, podczas gdy procesor pozostaje w stanie uśpienia. Alternatywnie może działać jako (PIT), generując przerwanie, aby obudzić procesor na krótko co sekundę i zwiększyć zmienną, aby zliczyć liczbę sekund.
Teoretycznie podejście CNT powinno dawać nieco mniejsze zużycie energii, ponieważ procesor musi być wybudzony tylko wtedy, gdy wyświetlasz czas, ale nie mogłem go uruchomić; rejestr CNT nie wydawał się zwiększać, gdy procesor spał.Jednak zastosowanie rejestru PIT zadziałało idealnie, a różnica w zużyciu energii jest prawdopodobnie minimalna. Próbowałem z kalibracja, ale jak narazie nie ma takiej dokładonosci jaką chciałem uzyskać.
Nie miałem okazji stosować wczesniej tych zew RTC, ale spróbuję zamówić i spr jak to będzię działać skoro tam jest tak mały prąd.
W bibliotece jeśli ustawie rtc.setAlarm(podanie czasu); po uzuskaniu czasu na pinie INT pojawi się sygnał który będe mógł wysterować na przerwanie procka?
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne? - przez brendy - 15-10-2022, 19:53

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości