• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne?
#32
Ale masz oba układy zasilane z tego samego napięcia Vcc, najlepiej nie więcej niż 3.3V?
Dziwi mnie duża różnica poboru w moich pomiarach przy zasilaniu 5 i 3 V, wg karty katalogowej to powinno być w obu przypadkach coś w okolicach 1uA. Ale nie chciało mi się budować układu na 3.3V, podłączyłem to do UNO zasilanego 5V, tylko sam zegar zasiliłem z 3.3V.
Przy uśpieniu czasami warto dodać stabilizator liniowy, używałem kiedyś HT7333 LDO, typowy wyciek 4uA. Urządzenia mają dużo niższy pobór gdy są zasilane z niższego napięcia, choć oczywiście nie wyższego niż potrzebne. Tak na czuja wydawało mi się odwrotnie, paliwa o wyższej kaloryczności powinno zużywać mniej.
Kiedyś bawiłem się z ESP8266 podłączonym bezpośrednio do aku 18650, nawet kilka i wszystkie wytrzymały te testy (przez jakiś czas), ale pobór w uśpieniu był 400uA zamiast 10uA , spadał wraz z napięciem aku, ale najwięcej energii jest w nim powyżej 3.3V, po dodaniu regulatora LDO spadł do 15uA w uśpieniu. Tu oczywiście napięcie dodatkowo było w ogóle poza dopuszczalnym zakresem dla ESP max 3.6V.
Stabilizator liniowy generuje dużo straty przy większym poborze prądu, ale jak układ jest głównie uśpiony to może się opłacać.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne? - przez kaczakat - 01-11-2022, 00:12

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości