• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne?
#40
Ja jeszcze się pobawiłem dzisiaj tym RTC PCF8563.
Moduł zachowuje się trochę dziwnie, ale może tylko dla mnie, bo się nie znam.
Mam wrażenie, że pasożytuje każdym połączeniem z uC, tak że najlepiej jakby były zasilane tym samym napięciem, niskim, w granicach 3V.
Pobór A bez żadnego połączenia z uC jest większy niż wtedy gdy jest połączony z uC i układy się komunikują wysyłając okresowo godzinę. Z ogniwa 4V ciągnie 12uA przez rezystor pomiarowy i diodę obniżającą napięcie do o 0.5V.
Zmontowałem układ z Atmegą 328P zasilaną z 2.5V pobór jest 0.6uA, ale obawiam się, że sam rezystor pomiarowy obniżający napięcie o 0.6mV wystarcza by ciągnął prąd gdzieś bokiem, bo moduł podłączony bezpośrednio i tylko do zasilania 2.5V pobiera 1.2uA. Do tego na płytce są już diody, więc moduł jest zasilany 0.3V mniej niezależnie czy to leci z baterii czy VCC układu uC-RTC (tester w trybie diody pokazuje 0.6V).
Nie można jakoś bardzo zejść poniżej 3V, bo wtedy będzie sobie szabrował z baterii 3.3V. Pomiary wykonałem z wyjętą baterią. Moduł był w stanie jeszcze działać gdy był połączony przez diodę do pinu VCC i przez 1000R do pomiaru, pobierał wtedy 0.5uA, z VCC, pewnie reszta przez pozostałe połączenia.
Wbudowane kondensatory wystarczają na kilkanaście sekund, można podmienić baterię i nie stracić czasu.
Generalnie nie jest więc taki zły, byle go używać na poziomie <=3.3V. Nawet jakby bateria CR1220 36mA była drenowana 12uA, to i tak wystarczy na kwartał, a że z każdym spadkiem będzie pobierał mniej, to na rok powinna wystarczyć.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne? - przez kaczakat - 06-11-2022, 23:04

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości