• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android + przekaźniki + czasówka
#1
Question 
Cześć wszystkim!

Rozpoczynam mały projekcik ale zanim wezmę się za kompletowanie elementów chciałbym się dowiedzieć czy mój zamysł jest w ogóle realizowany przy pomocy arduino.

Przejrzałem prawie całą "piaskownicę" i tematów o przekaźnikach troszkę jest ale nic nie wyczerpało moich wątpliwości Sad

Ale do sedna...

Chciałbym stworzyć układ na bazie arduino uno do wysterowania 4 zaworów 12V. Układ musiałby posiadać czasówkę najlepiej dla każdego zaworu ale jedna na wszystkie też da rade. No i najgorsze sterowanie - chciałbym sterować układem z telefonu przez BT - w apce jeden guzik który wciskam i zawory otwierają się na 10s.

Jest to wykonywalne przy użyciu wersji UNO + dodatkowe moduły (BT, płytka przekaźników)? 

Czy może poszukać jakiegoś gotowego układu? U majfrenda są takie ale bez czasówek :/

Pozdro i z góry dzięki za zainteresowanie tematem Smile
 
Odpowiedź
#2
Gotowca można znaleźć, układ przekaźnika czasowego ("czasówka") + przekaźniki. Elektrycy stosowali takie od dekat jako przełącznik automatyczny przy starcie silnika. Kiedyś były w były w dyskoncie, a ja kupiłem na Allegro gniazdka SMART DGM, można ustawić program czasowy ale to nie ma rozdzielczości w sekundach.
Z Arduino zaprogramujesz co chcesz, ale też na ile umiesz. Nie wierz w bajki, że nic wcześniej nie robiąc w tym temacie Arduino samo napisze program, zacząłem robić coś użytecznego po kilkuset szkicach i dalej się uczę. Potrzebne będzie UNO, BT np. HC-05, zestaw przekaźników na 5V z optoizolacją, zasilacz. Najlepiej by nie używać tego samego 5V do zasilania UNO i modułu przekaźników. Trzeba dodać jakąś ochronę przed zakłóceniami. Albo zasilenie UNO z 12V i z tego samego zasilacza przez osobną przetwornicę na 5V do przekaźników. Testowo mi np. wszystko działało, ale przy załączaniu grzejnika 1.5kW UNO potrafiło się zresetować. A ktoś nawet narzekał na upalenie UNO na amen (raczej coś mocno źle podłączył). Aplikacje są gotowe na Androida , gdzie pod np. 4 przyciskami możesz sobie przypisać makro, indywidualny tekst wysyłany na UART SerialPort. Ewentualnie do ręcznego sterowania przyciski + LCD 2x16 i pomysł na proste menu. LCD i menu zbędne, jeśli nie zamierzasz wprowadzać żadnych modyfikacji tych czasów, można też to zmieniać komendą wysłaną z telefonu.
Do tak prostego zadania wystarczy odczytać jeden znak z UART, 1 - zmiana stanu przekaźnika 1 na przeciwny, czy włączenie odliczania i odpowiedź z komunikatem co Arduino zrobiło, 2 - to samo dla przekaźnika 2, itd. Na pewno są tu w postach przykłady "parsowanie danych" czy "serialEvent" - to już bardziej zaawansowane przykłady, tak by jakiś losowy znak nie spowodował niechcianego działania lepiej odczytać całą linię tekstu, tak samo do zmiany parametrów pracy.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości