• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino + ledy ws2812b
#41
Panowie, proszę abyście się nie sprzeczali między sobą - każdy z Was w dużym stopniu mi pomógł.

Ja po prostu chce na te święta zrobić wizualizację z ledów i chciałbym abyście mi w tym pomogli, nakierowali mnie co wybrać najlepiej aby to w końcu działało poprawnie.

Jaki mam wybrać uC ??? aby jednocześnie obsłużył mi ws2811 oraz ws2812b ?
 
#42
(08-12-2019, 18:23)elvis napisał(a): Dlaczego od razu hejtu. Ja zwracam uwagę tylko jak głupoty piszesz,
Hejt, bo zaraz znajdziesz np kilka tablic zamiast struktury albo brak korekty Gamma dla wszystkich składowych lub stwierdzisz, że gamma to tylko dla CRT.
Po prostu czepiasz się a sam głupoty wypisujesz, zwłaszcza o dokładności 37%. Chciałbyś zarabiać +/- (ze wskazaniem na minus) do 37%?

(08-12-2019, 18:23)elvis napisał(a): a że to się często zdarza, to już nie moja wina.
Weźmy chociażby to:
"Nie potrzebujesz żadnych bibliotek!" - to co piszesz bazuje na bibliotece HAL. To taka sama biblioteka jak Ardiuno_Neopixel, czy cokolwiek innego.
Kody które piszesz tez bazują na bibliotekach, choćby "string.h" itp, więc daruj sobie stwierdzenia, że HAL to biblioteka w rozumując w ten sposób zawsze i wszędzie potrzebne są biblioteki. To kolejne czepialstwo.


(08-12-2019, 18:23)elvis napisał(a): Ale nie jestem przekonany, czy kolega @busybox bez problemów sobie poradzi używając HAL na STM32. Albo raczej nie wiem, czy zdąży na tegoroczne Święta, może to dobry plan na przyszły rok Smile
Czy sobie poradzi czy nie to już nie mój problem. Za późno zabrał się to zadania, które przerasta możliwości AVR. Ja projekty świąteczne zaczynam realizować na początku roku, najpóźniej w wakacje bo jestem realistą. @busybox nie ma praktyki w projektowaniu, pisaniu softu teraz już jakąś wiedze zdobył - że projekt to nie godzina roboty.

W każdym razie dałem gotowca. Według opisu w Elektronice dla Wszystkich 12/2019 ustawi UART i może podłączać LED.
 
#43
(08-12-2019, 18:32)busyboy napisał(a): Jaki mam wybrać uC ??? aby jednocześnie obsłużył mi ws2811 oraz ws2812b ?
A napiszesz w końcu ile LED ma być?
Szklana kula mi się stłukła, kawy nie piję i z fusów nie powróżę, a na Wróżbitę Macieja szkoda mi kasy więc nie wiem w końcu ile LED chcesz. Mogę oczywiście przyjąć, że 2000 i wybrać droższy uC ale producent tylko zaleca ok 1000 LED WS2812 i 500 dla WS2811 400kHz na pasku ale jak nie potrzeba dużej częstotliwości odświeżania to i 10000 można podłączyć w szereg, co daje razem 20000. W takiej sytuacji, dla trybu SPI, potrzeba 180kB RAM na bufor LED gdy użyjesz SPI, 160000 gdy UART.
 
#44
(08-12-2019, 18:27)busyboy napisał(a): Semi - czy uC STM32 który proponujesz do rozwiązania mojego problemu to jest ten w linku allegro ? (https://allegro.pl/oferta/modul-stm32f10...7414533741) ?
Ile WS2812 i 2811?

F103 nie bardzo bo ma mało RAM (20kB) i nie ma sprzętowego negowania sygnału TX.
 
#45
Posiadam ledy ws2811 50 sztuk oraz 5 pasków ledow po 30 sztuk z których chce zrobić choinkę i gwiazdę (podlać,polutowac)
 
#46
(08-12-2019, 18:48)busyboy napisał(a): Posiadam ledy ws2811 50 sztuk oraz 5 pasków ledow po 30 sztuk z których chce zrobić choinkę i gwiazdę (podlać,polutowac)
Nie mogłeś napisać 200 LED?

Na LED, potrzeba 16kB RAm (gdy użyjesz UART). Wystarczyłby STM32F03x ale na STM32F072 na NUCLEO https://kamami.pl/stm-nucleo-64/234031-n...&results=3 ale i ma mniejszy F072C8T6 mam kody. Sprawdzone z 384 LED (nie pamiętam czy z 512 próbowałem). Kod co prawda na KEIL ale nie przekracza 32kB więc darmowa wersja wystarczy.

Sugeruje NUCLEO bo na pokładzie masz programator/debuger ST-LINK V2-1, który bezpłatnie i legalnie możesz zmienić w J-LINK EDU a w razie czego wrócić do ST-LINK V2-1.


PS
Dziś wyjątkowo odpisuje na forum bo podpuścił mnie @elvis. Jak przestanę odpisywać (zabieram się za robotę więc forum raczej nie będę śledził) to pisz na es2@ep.com.pl
 
#47
Posiadam ledy ws2811 50 sztuk oraz 5 pasków ledow po 30 sztuk z których chce zrobić choinkę i gwiazdę (podlać,polutowac)
 
#48
@busyboy, bardzo Cię przepraszam, że wcześniej przekręciłem Twojego nicka. Dopiero teraz to zauważyłem - busybox to nazwa ważnego programu dla linux embedded (https://busybox.net/) i jak pisałem na telefonie to mi się pomyliło, a później już zostało. W każdym razie przepraszam.
 
#49
Wróciłem w końcu z delegacji, więc była okazja żeby podłączyć diody ws2812b do Arduino. Prawdę mówiąc jestem trochę zaskoczony efektami...
Spodziewałem się, że dla 16 diod Arduino będzie działało, ale przy większej liczbie pojawią się problemy - jednak nic z tego.
Używam biblioteki Adafruit_NeoPixel i paska led z 144 diodami na metr. Więc przy 144 diodach wszystko pięknie działa.
Podłączyłem kolejne 144 diody i nadal Arduino sobie radzi... Doszedłem do 576 diodek (4 paski) i nie ma najmniejszych problemów.
Oczywiście pamięci RAM jest mało, a biblioteka marnuje 3 bajty na diodę - więc pewnie więcej już tak nie obsłużę, ale te ponad 500 sztuk można bez najmniejszego problemu za pomocą arduino obsługiwać.
   
 
#50
(16-12-2019, 21:55)elvis napisał(a): ale te ponad 500 sztuk można bez najmniejszego problemu za pomocą arduino obsługiwać.
Tyle, że przez 500ms dla WS2812 i nawet 30ms dla WS2811 (opcja 400khz) CPU nie robi nic innego poza transmisją do LED a przerwania są zablokowane! Millis będzie oszukiwać, należy więc zapomnieć o odbiorze z UART z pędkością większą niż 1200bodów (dla AVR z 2 bajtowym FIFO) itd, itp.
 
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości