• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino NANO -nie mogę wgrać sketchu...
#1
Witam! Problem jak w tytule wątku.
Dopiero od miesiąca, jestem użytkownikiem NANO, moje doświadczenie jest więc ...zerowe.

Nano jest widziane przez Win (10). Widzi go Arduino (v.1.8.18) przydzielony COM4. Funkcjonowało ok.
Wgrywałem przykładowe sketche, nie było problemu, niestety pokusiłem się za namową znajomego wgrać plik .hex.
Zainstalowałem Arduino Bulider bo wgranie miało być proste dzieki temu programowi. Niestety coś poszło nie tak...
W Nano jest w tej chwili przykładowy programik, który funcjonuje. Niestety nie mam możliwości wgrania czegokolwiek
(próbowałem BLINK ten z dioda Led), niestety.
W IDE otrzymuję na czerwono parę komunikatów a na koniec taki tekst:

0.28savrdude: verifying ...avrdude: verification error, first mismatch at byte 0avrdude: verification error, first mismatch at byte 0x0002        0x5f != 0x5cavrdude: verification error; content mismatchavrdude done.  Thank you.

Mam pytanie do fachowców: czy to już jest ostateczny zgon mojego NANO?
Będzę wdzięczny za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam Maciej
 
Odpowiedź
#2
Kup jakiś programator, spróbuj wgrać coś przez niego, wypalić bootloader. Np. najtańszy USBASP, choć nie daje dużo możliwości. Programator można zrobić też z innego Arduino. A jak mimo to nie wyjdzie odłóż go na bok, ogarniesz się trochę w temacie to może go przywrócisz do działania. Bardzo ciężko zabić Arduino bo coś tam wgrałeś.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Dziękuję za odpowiedz!
Mam programatorUSBASP, próbowałem nim po złączu isp wgrać nowy booloader, też bez rezultatu, nie pamietam komunikatu programu.
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#4
Musisz mieć pewność, że programator działa - test na innym Arduino. Czasami sterowniki sprawiają, że nie działa prawidłowo - ZAdig https://zadig.akeo.ie/ . Może wyłączyłeś pin RST, przycisk do reset działa? Tu USBASP właśnie nie pomoże. Tanie USBASP mogą nie obsługiwać niskich częstotliwości taktowania, może chciałeś zrobić "energooszczędne" Arduino obniżając taktowanie do 1MHz. USBASP z Chin często mają soft <2010r, a on nie obsługiwał automatycznej zmiany prędkości komunikacji. Trzeba mieć inny programator by wgrać nowy firmware do USBASP.
Arduino jest do eksperymentów, warto mieć ich kilka, wiem - łatwo tak mówić, jak się zaczęło zabawę parę lat temu, gdy były po 1.5$ na Ali, dzisiaj sam chip 328 dobija do 50zł, a za wysyłkę z Chin doliczą osimpindziesiat pomimo opłacenia dużo droższej przesyłki i VAT, czemu - panie ja nie wiem, ja tylko noszę, proszę pisać reklamację, pinpong us-poczta, nawet jak się odzyska to strata, bo za 2 pisma poleconym już drożej, świat zwariował.
 
Odpowiedź
#5
Dziękuję bardzo Kolegom za wzsystkie informacje. Problem został rozwiązany po przez zastosowanie programatora USBasp z nowym softem... i udało się wgrać bootloader. Działa, nie ma problemu z wgrywaniem sketchu przez IDE. Nie będę ryzykował wgrywaniem plików .hex.
Programator udało mi się pożyczyc, ale moim muszę uaktualnic firmware. Chciałbym to zrobić z arduino nano. Szukam więc info w sieci. Moze jakieś sugestie koledzy mają w tym temacie, chętnie wysłucham.
Pozdrawiam Maciej
 
Odpowiedź
#6
Trzeba było od razu tym pożyczonym wgrać. W przykładach Arduino jest Arduino ISP. Trzeba tylko pamiętać, że nie chodzi o połączenie RST z RST, w NANO do RST ma to być ten pin zdefiniowany jako resetujący. W USBASP do pinu RST podłącza zworka z tym co czyni reset programowanym urządzeniom w normalnym działaniu, można bez lutowania zewrzeć spinaczem, metalową ostrą pincetą. Ważne by rozumieć, który to pacjent, a który chirurg. Na pewno jest to do wyszukania na tym forum, czasami się ludziom przydaje. Tutoriali też jest mnóstwo w Google i na Youtube.
Wgranie jakiegokolwiek programu przez programator do Arduino nadpisuje bootloader, wypalanie go od nowa to chleb powszedni, nie ma się czego obawiać, to normalnie działa tak samo jak bootloader, zyskiem jest trochę flashu, czasami inaczej się nie da. Bootloader jest wygodniejszy, bo zaraz po wgraniu działa UART do monitorowania zachowania programu. Ale są i takie programatory, że dają więcej możliwości niż samo wgrywanie, np. obserwowanie działania programu.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości