• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino waga wariuje po włączeniu silnika
#1
Witam 
posiadam układ którym zbudowana jest waga;
-arduino uno 
-xh 711
-belka tensometryczna
-wyświetlacz
-3 przekażniki (sterują zaciskami falownika NO po podaniu sygnału zamykają obwód)


problem polega na tym, że Po uruchomieniu silnika(przez falownik) waga waruje -silnik nie jest w żaden sposób powiązany z wagą

(gdy silnik jest wyłączony waga waży ok)
Prosił bym o podpowiedz gdzie moe szukać przyczyny. 
P.S Jestem początkujący i mogłem zrobić jakiś banalny błąd, WSZYSTKIE uwagi mile widziane.

DZIĘKUJE
 
Odpowiedź
#2
(10-02-2020, 22:01)mek123123@interia.pl napisał(a): problem polega na tym, że Po uruchomieniu silnika(przez falownik) waga waruje -silnik nie jest w żaden sposób powiązany z wagą


Na pewno jest powiązany, choćby podłożem.  Drgania silnika uniemożliwiają belce stabilnych pomiarów...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
Kolego masz racje jeżeli tak patrzec to jest powiązana chodziło mi o to że falownik zasilany z 220v a arduino z usb.
A na warjacje wagi raczej nie wpływają wibracje ponieważ po włączeniu silnika (na wadze jest 10kg) waga pokazuje 10kg, -20kg, 5,2kg i to są wachania tego typu ewidentnie wywałane jakimiś zakłóceniami.
 
Odpowiedź
#4
Może to się przyda: https://forum.arduinopolska.pl/watek-sil...za-arduino
i to https://medium.com/jungletronics/dc-moto...9d8ed174cc
 
Odpowiedź
#5
Silnik 3 fazowy zasilany falownikiem -Sterowanie Wektorowe
 
Odpowiedź
#6
(11-02-2020, 16:48)mek123123@interia.pl napisał(a): Silnik 3 fazowy zasilany falownikiem -Sterowanie Wektorowe
Hm to już większy kaliber. Czy masz połączone obudowy silnika i falownika? Sprawdź czy zakłócenia nie przenoszą się przez sterowanie przekaźnikami, może jakieś ferryty przeciwzakłóceniowe również na połączeniu wagi z arduino. Zaekranować arduino. Najlepiej sprawdzić co się dzieje na szynach danych od wagi oscyloskopem.
 
Odpowiedź
#7
1.Obudowy silnika i falownika połączone
2.,,Sprawdź czy zakłócenia nie przenoszą się przez sterowanie przekaźnikami,, -nie do końca rozumiem.
Generalnie sprawa wygląda w ten sposób, że bez znaczenia czy załączam silnik przekaźnikami czy po prostu zamknę obwód na stykach sterowania falownika kabelkiem bez udziału arduino- waga Warjuje,
Wydaje mi się, że to nie silnik wprowadza zakłócenia a falownik.(silnik oddalony jest od arduino około 2m a falownik od arduino 40cm i kolejne pytanie czy zakłucana jest praca arduino? czy belki tensometrycznej z xh 711 ? )
3.Ferryty - zastosuje(Tylko na każdym przewodzie z osobna? czy na wsystkich razem jeden? Tuż przed arduino?)
4.Oscyloskopu nie posiadam
Przewód z belki do xh 711 jest zaekranowany

P.S jeszcze raz podkreśle że jestem początkujący i może to być jakiś banał? który Wam nawet nie przejdzie przez myśl?
 
Odpowiedź
#8
Sygnał cyfrowy ciężko zakłócić by dane falowały w tym przypadku albo odczytuje prawdziwe dane albo złe wtedy by były "krzaki" ...

Dane falują wiec zakłócenia są na lini analogowej belki tensometrycznej z xh 711.... Lub samej belki....
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#9
Jeżeli "sygnał cyfrowy ciężko zakłócić" to za ''ekranowanie arduino''(przez co rozumiem obudowanie go blachą np miedzianą? czy tak?) o którym pisze Agregacik ma sens, niema?(czy po prostu macie inne opinie) czy ja coś żle zrozumiałem?
I co Kolego miałeś na myśli pisząc "krzaki"?
 
Odpowiedź
#10
Trochę zapoznałem się z belką i wzmacniaczem. Z belki do wzmacniacza idzie analogowo i tu mogą być problemy. Gdzie masz wzmacniacz. Ja bym go dał jak najbliżej belki w metalowym pudełku podłączonym do masy czyli "-" zasilania.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości