• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujnik temperatury bez opóźnienia
#1
Witam czy jest jakaś możliwość aby Dallastemperature zmniejszyć czas pobierania aktualnej temperatury? Potrzebuje pobierać średnio aktualną temperaturę co ok 100 ms i czas blokowania przez pobieranie temperatury jest dla mnie za długi. Bądź co może wykorzystać innego aby jak najbardziej skrócić ten czas
 
Odpowiedź
#2
Dlatego NTC są niezastopione nie dość że odczyt to 3us to formatowanie i stabilizacja poniżej 1ms.. Nic szybszego nie ma....


Z tego co wiem DS chyba minimum 200ms ale dokładność. Spada drastycznie...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
NTC spoko bo to po prostu rezystor o zmiennej rezystancji więc sam w sobie opóźnień nie wprowadza, ale musisz pilnować jego parametrów. Chodzi mi o to, że odradzałbym zakup pierwszego lepszego termistora NTC jaki znajdziesz w sklepie stacjonarnym - najczęściej nic o nim nie wiadomo. Kup coś pewnego (np z TME) i przyjżyj się jego nocie katalogowej. Będziesz miał podany wzór (dość rozbudowany, swoją drogą) określający zależność rezystancji od temperatury. Jeśli zależy Ci na dokładności pomiaru poniżej `1% radzę zastosować w dzielniku potencjometr montażowy jako rezystor nastawny i ustawić go idealnie na wartość, której oczekujesz.

Druga sprawa - nie ważne czy zastosujesz termistor czy przetwornik temperatury, musisz zadbać o jak najlepsze sprzężenie termiczne czujnika z elementem, którego temperaturę chcesz mierzyć. W praktyce będzie to mocny docisk mechaniczny i pasta termoprzewodząca.
 
Odpowiedź
#4
Jak byś był przekonany to masz tu fajny kalkulator na liczbach całkowitych a nie floatach by nie zamulić ardunio ... Ja go bardzo często używam działa szybko i stabilnie.. Odczytuje 5x pod rząd ADC uśredniam wynik potem znowu uśredniam i przeliczam.

http://www.sebulli.com/ntc/index.php?lan...5&tmax=130
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#5
Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc. Będę musiał się przyjrzeć bliżej temu gdyż obecnie użyty termometr ma za duże opóźnienie i przez to sterowanie nie jest w pełni natychmiastowe jak bym tego oczekiwał. Plusik dla was
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości