• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DHT22 - kilka czujników
#1
Witam, nigdzie nie mogę znaleźć sensownych wyjaśnień na temat połączeniu kilku DHT. Dopiero na jakieś stronie o 1-wire było wspomniane, że DHT22 nie mogę łączyć tak jak czujnik temp. Dallas. OK, ale załóżmy, że mam do opomiarowania 18 pomieszczeń, a ilość pinów ograniczona.
Czy jest jakiś sposób na obejście tego?
Np. dołożenie drugiego modułu Arduino i przesłanie w jakiś sposób tych danych do mastera? Albo podawanie napięcia na dany czujnik z poziomu innego Arduino, a zczytywanie danych do mastera, akurat z tego, co będzie podłączony do zasilania? Da się tak? Czy ktoś już miał taki problem i mógłby podzielić się rozwiązaniem?
 
Odpowiedź
#2
Twoim wyjściem jest EXPANDER, choć jeżeli ci zależy tylko na temperaturze wybrałeś najgorzej jak się da...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
(16-03-2022, 21:46)Jarewa0606 napisał(a): Twoim wyjściem jest EXPANDER, choć jeżeli ci zależy tylko  na temperaturze wybrałeś najgorzej jak się da...
Gdyby zależało mi tylko na temperaturze, wybrałbym wspomniany Dallas18B20. Ale niestety tu kluczowa jest wilgotność. Czy wymienione sposoby powyżej nie mają racji bytu? Nie mam żadnego doświadczenia z expanderami, chociaż wydaje się to bardzo sensowne.
Czy ktoś miał i rozwiązał podobny problem? A może są jakieś inne czujniki z 1-wire ?
 
Odpowiedź
#4
Poprostu 18czujnikow to zamrozenie programu na 18sekud choć dht22 to 36sekund a to jest wieczność. Więc w teorii dokładne stabilne pomiary będą po około 2min i pytanie czy takie czasy cię interesują bo przeciesz te czujniki coś będą ustawiać..
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#5
(17-03-2022, 09:41)Jarewa0606 napisał(a): Poprostu 18czujnikow to zamrozenie programu na 18sekud choć dht22 to 36sekund a to jest wieczność. Więc w teorii dokładne stabilne pomiary będą po około 2min i pytanie czy takie czasy cię interesują bo przeciesz te czujniki coś będą ustawiać..
Dane będą pobierane raz na powiedzmy 20 minut. A masz inny pomysł jak zebrać dane z 18 pomieszczeń? Nie ma jakiś lepszych czujników? Czy lepiej dać drugie Arduino, które zbierze dane, a potem w milisekundach prześle wszystkie dane do głównego?
 
Odpowiedź
#6
Zainteresuj się R414A01
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#7
A ja bym proponował ESP, w każdym pomieszczeniu 1 zestaw za 3-4$, robi pomiar, wysyła przez UDP do serwera (może być kolejny ESP), usypia się na 20minut, powtarza. Na czymś takim łatwo potestować https://allegro.pl/oferta/czujnik-temper...8644671274 a docelowo to czujnik bym umieścił gdzieś poza obudową ESP. Nóżki tego czujnika da się zresztą odgiąć na zewnątrz płytki bez problemu. A może odpowiednie ułożenie, tak by powietrze napływało dołem, a górą grawitacyjnie podgrzane od modułów uciekało wystarczy by nie zakłócać znacząco pomiarów.
W sumie teraz to może lepiej kupić przez Allegro za 22zł niż ciągnąć z Ali za 3$ przez 3 miesiące i mieć jakieś opłaty poczty pl rzędu +100% dla takiej pierdółki.
Przykład komunikacji między ESP: https://circuits4you.com/2018/01/01/esp-...unication/
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
Dziękuję za odpowiedź. Co prawda tam z Wi-fi jest ciężka sprawa i raczej będę jechać po kablu, jednak przyda mi się to do innego projektu.
Moim rozwiązaniem wydaje się być DHT12. Co prawda nie ma takiej rozdzielczości jak DHT22 i której oczekiwałem, ale za to może się łączyć za pomocą I2C. Dzięki temu nie ma już problemu z pinami. Przynajmniej tak mi się wydaje. Na razie zrobiłem próbę na jednym DHT12 i Wyświetlaczem LCD, oba działają poprawnie na I2C.
Szkoda, że DHT22 nie mają takich możliwości. Z drugiej strony boję się, że odległość typu 10 m, zacznie stwarzać problemy. Najbardziej nie lubię I2C z tego powodu, że jak jest jakikolwiek problem z komunikacją, to program się zawiesza. Mam w samochodzie taki projekt, gdzie wszystko działa jak należy, ale jak mam podłączony na IIC żyroskop, to raz na jakiś czas się zawiesi, podejrzewam właśnie słaby kontakt i odległość między Arduino, a żyroskopem.  Zobaczymy. Raz na jakiś czas tu wrócę i będę zdawać relacje. Budynek w budowie więc działam powoli.
 
Odpowiedź
#9
I2C się do tego nie nadaje, to jest interfejs wewnątrz pudełkowy, kilka cm, w porywach kilkadziesiąt. Na stole może działać OK, ale szkoda czasu. Jak nie WIFI to może być RS485 po kablu, ale każdy punkt pomiarowy to uC+moduł RS485+dowolny czujnik.
Z tym WIFI to nie mylisz WIFI z Internetem?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości