• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobór rezonatora kwarcowego
#1
Szanowne grono, tak się głowie jak optymalnie dobierać rezonator do programu który pisze i układu który tworzę, jak wiadomo taktowanie procesora wpływa na jego pobór prądu więc jest to pierwsza rzecz która trzeba uwzględnić podczas wyboru kwarcu do potrzeb projektu. Na co Jeszce zwracać uwagę przy wyborze takego oscylatora ? Jakie funkcje będzie miał program,  ile danych na sekundę ma przetwarzać? Np kilka urządzeń na IC2 aby wszystko płynnie chodziło? 
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
I czy używać zawsze zewnętrznego oscylatora czy przy mniej wymagających projektach używać wenetrznego generatora?
 
Odpowiedź
#3
Jak potrzebujesz większą dokładność zegarów to zewnętrzny, jak większy zegar też, bo wewnętrzny ma typowo mniej MHz. Zegar najbardziej bym powiązał z transmisją UART, można uzyskać bardzo duże prędkości używając odpowiedniego kwarcu. Typowe prędkości UART, jeśli ma to gadać z jakimś popularnym układem z typowymi prędkościami UART, nie lubią się z typowymi w Arduino zegarami 8 i 16MHz. Ale jak mają ze sobą gadać dwa Arduino z zegarem 16MHz to błędy się znoszą, każdy z nich "rozumie" te transmisje tak samo i można używać absurdalnie dużych prędkości. Dwa wewnętrzne oscylatory dwóch różnych uC mogą mieć problem się ze sobą dogadać po UART, mogą się też rozjechać dopiero po czasie np. przy zmianie temperatury.
Im mniejszy zegar tym mniejsze zużycie prądu, ale największe oszczędności można uzyskać usypiając okresowo uC, AVR są w tym świetne. Im mniejszy zegar można użyć mniejszego napięcia zasilania i to dopiero w połączeniu z zegarem daje faktyczne obniżenie poboru prądu.
Wszystkie te zależności znajdziesz w PDF danego uC.
A jak używasz typowej płytki Arduino UNO, to wszystko powyższe nie ma znaczenia, bo i tak mostek UART pobierze 50mA, gdzie Atmega328 w tej płytce to max 14mA, nawet jak się ją uśpi w tryb PowerDown to nie zauważy się istotnej różnicy. We własnym układzie można zejść z 14mA do 1u, czy z 5mA do 150nA przy niższym taktowaniu i zasilaniu 1.8V.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
Dzięki za obszerne informacje. Nie używam UNO, tworzę na leonardo lub pro mini i potem przenoszę cały projekt na odzielna własne zaprojektowane pcb stąd pytanie o dóbr rezonatora. Bardziej zastanawiam się czy dać zewnętrzny oscylator czy ustawić na wewnętrzny przy projekcie takim jak np sterownie dwoma podnośnikamii trójfazowymi z autopoziomowaniem czyli obsluga 6 wyjść, 2 wejść i 2 wejść analogowych. Pytam bo nie wiem na czym się bazować tworząc projekt.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości