• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dwukierunkowy pomiar zużycia energii elektrycznej
#1
Z racji że zakładam za niedługo instalacje fotowoltaniczna, chciałbym w jakis sposob monitorować zużycie energii i produkcje energii:
- ile energi produkuje PV - tu z pomocą przychodzi API falownika
- ile energii zużywa ogrzewanie - prosty licznik zużycia jednokierunkowy z impulsatorem
- ile energi jest pobierane lub oddawane do sieci
Przy ostatnim punkcie pojawia się problem. Coś takiego musiałoby być realizowane za pomocą licznika dwukierunkowego. Przeszukując troche internet natrafiłem na takie, również z impulsatorem jednak nie mam pojęcia jak w takim wypadku te impulsy opisują dwa kierunki przepływu prądu, tj. jak za pomocą jednego sygnału PWM jest to realizowane. Z góry dzięki za wyjaśnienia oraz pomoc, dodatkowo jeśli ktoś realizował w jakiś sposób pomiary użycia w podobnej instalacji za wszelkie rady będę wdzięczny.
 
Odpowiedź
#2
Szukaj licznika z RS485.
 
Odpowiedź
#3
Poszperałem trochę co to RS485 i jak działa. Niestety przy poszukiwaniu licznika który spełniałby wszystkie wymagania czyli dwukierunkowosc, trzy fazy i RS485 wychodzi na to, że ceny najtańszych egzemplarzy wahają się w okolicach 800/900 zł. Czy ktoś miał do czynienia z zakupem podobnego licznika i mógłby polecić coś w miarę taniego? Czy ceny rzędu tych przeze mnie podanych to standard, czy po prostu źle szukam? Smile
 
Odpowiedź
#4
Chyba dobrze szukałeś, jednofazowy z RS485 kosztuje 120..200zł.
 
Odpowiedź
#5
Licznik dwukierunkowy założy Ci operator sieci energetycznej, dowiedz się czy będzie to model z możliwością odczytu, do innych celów możesz skorzystać z link, na elektrodzie ktoś nawet do niego wrzucił kod w Arduino. Trzyfazowy licznik to przerost formy nad treścią, inwerter solarny powinien generować taką samą moc na każdą fazę, można zliczyć jedną, chyba, że to apteka.
"Zamiana energii elektrycznej grzałką na ciepło to najbardziej barbarzyński sposób wykorzystania prądu" (cytat mojego wykładowcy). Chociaż klimatyzator z PC sobie zamontuj.
 
Odpowiedź
#6
Ogrzewanie to właśnie pompa ciepła, wiec nie taki barbarzyński Smile Co do podłączania się pod licznik operatora zakładałem ze nie będę mógł mieć w niego żadnej ingerencji, ale fakt, powinienem się upewnić, w takim wypdku zaoszczędziłbym trochę grosza.
 
Odpowiedź
#7
(17-04-2019, 19:50)qbic napisał(a): Co do podłączania się pod licznik operatora zakładałem ze nie będę mógł mieć w niego żadnej ingerencji,
Dogadać się z operatorem czasem można jak jest się wielkim zakładem albo ma znajomości (z PRL to znam). W praktyce, stawia się licznik za licznikiem. Tanio, prosto, skutecznie, bez wchodzenia w d....
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości