• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dziwny problem z odczytem danych przez port szeregowy
#1
Witam
Uruchomiłem projekt CameraWebSerwer na Arduino 1.8.19 i otrzymałem obraz z kamerki. Chciałem później uruchomić z Vscode Arduino i Vsc PlatformIO. Okazało się, że monitor portu szeregowego z tych dwóch ostatnich nie czyta żadnych danych. Dla testu skompilowałem prosty blink program na Arduino - i dioda migala, a terminal czytał dane. Dla testu zainstalowałem dwa zewnętrzne monitory portu szeregowego: Tera Term i Putty i skonfigurowałem je jak monitor portu  Arduino:  115200 8 N 1 N. Niestety monitory sprawdzane po kolei nie pokazywały, że odbierają jakieś dane, nawet krzaczków, jakie są odbierane przy złej konfiguracji. Naprawdę nie wiem, co o tym sądzić. Czyżby terminal Arduino miał jakieś dodatkowe, tajne ustawienia ?
 
#2
Typowo inicjalizacja to Serial.begin(115200) i wszystkie wymienione programy działają zamiennie z terminalem Arduino. 115200 8 N 1 N - gdzie to ustawiasz, to zresztą domślne więc po co je wpisywać? No Tera Term nie używałem z parę lat, ale Putty często odpalam.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
#3
(22-08-2022, 12:56)kaczakat napisał(a): Typowo inicjalizacja to Serial.begin(115200) i wszystkie wymienione programy działają zamiennie z terminalem Arduino. 115200 8 N 1 N - gdzie to ustawiasz, to zresztą domślne więc po co je wpisywać? No Tera Term nie używałem z parę lat, ale Putty często odpalam.
Dziwna sprawa, ale nie działają zamiennie. Gdy skompiluję na Arduino 1.8.19, to z monitora portu szeregowego mogą odczytać dane, ale nie mogę odczytać ich z innych monitorów. Jeśli skompiluję na Vscode Arduino, to nie mogę odczytać danych z monitora w tym programie, ale mogę odczytać z monitora portu Arduino 1.8.19. Poddaję się, nie będę szukał przyczyny takiego dzialania. Być może problem leży w moim laptopie, bo mam stary laptop Dell z systemem operacyjnym Win7 z paketami serwisowymi.

Dzękuje za poświęcenie czasu.
 
#4
Witam
Doszedłem co powoduje,że zewnętrzne monitory portu szeregowego nie odczytują danych z portu szeregowego ESP32 Cam. Udało mi się to ustalić za pomocą monitora portu RealmTerm, który umożliwia zmianę prawie wszystkich parametrów transmisji. Powodem problemu z odczytem przez zewnętrzne monitory jest to,że aktywują piny DTR i RTS. Wystarczy przejść na zakładkę Pins i zdezaktywować te piny w następującej kolejności: najpierw DTR, potem RTS i dane są wyświetlane.
 
#5
Dzięki za podzielenie się znalezionym rozwiązaniem.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości