• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ekran e ink + sim900 + panel sloneczny
#1
Star 
Dzien dorby wszystkim Smile
chce stworzyc urzadzenie ktore wyswietla na ekranie 7.5 e ink text ktory urzadzenie outrzymuje przez modul sim900 za pomoca internetu lub sms. urzadzenie bedzie sie znajdywalo docelowo na zewnatrz i bedzie ono zasilane energia sloneczna dlatego tez postanowilem dodac do projektu mate grzewcza do lusterek samochodowych aby moc odswiezyc ekran w niskich temperaturach bez uszkodzenia ekranu e ink ( pracuje poprawnie w temp 0-50c). stworzylem poprzednio niemal identyczne urzadzenie lecz oparte o raspberry pi zero wh lecz ze wzgledu na duze zuzycie pradu postanowilem sie przesiasc na arduino Big Grin . moje pytanie brzmi jak duzy panel i jak duza baterie musze kupic aby urzadzenie dzialalo 24/7 przyjmujac 3 odswiezania ekranu dziennie.  uprzedzam ze jestem dosyc slabym elektrykiem dlatego tez zwracam sie do was o pomoc wiec przepraszam odrazu za moja niewiedze
 
Odpowiedź
#2
Prądożerne RPi i oszczędny e-ink był faktycznie złym wyborem przy zasilaniu bateryjnym a raczej akumulatorym i to akumulatorem od jelcza.

Co do panelu itp, aby odpowiedzieć musisz dać dodatkowe informacje:
- Informacje z internetu, SMS chcesz odczytywać on-line czy będziesz wyłączał SIM900?
- Podgrzewanie prawdopodobnie skonsumuje ogrom prądu i to w czasie, kiedy na oświetlenie nie ma co liczyć.
- Jakie Arduino?
Trudne zagadnienia w przystępny sposób - praktyczny kurs Arduino w Elektronice dla Wszystkich https://elportal.pl/.
 
Odpowiedź
#3
Heart 
(08-01-2020, 15:07)semi napisał(a): Prądożerne RPi i oszczędny e-ink był faktycznie złym wyborem przy zasilaniu bateryjnym a raczej akumulatorym i to akumulatorem od jelcza.

Co do panelu itp, aby odpowiedzieć musisz dać dodatkowe informacje:
- Informacje z internetu, SMS chcesz odczytywać on-line czy będziesz wyłączał SIM900?
- Podgrzewanie prawdopodobnie skonsumuje ogrom prądu i to w czasie, kiedy na oświetlenie nie ma co liczyć.
- Jakie Arduino?
czesc Big Grin dzieki za odpowiedz
mata grzewcza (12 v 16w) musi byc wlacozna okolo 3 min aby zagrzac ekran na tyle zeby mogl on sie odswiezyc

sim 900 bedzie wylaczany a z tg co wyczytalem w internecie to wykorzystuje 70ma a w momencie w ktorym sms przychodzi podskakuje do 150-100 ma
smsy bd przychodzic o ustalonych godzinach przez co caly modul moze byc wylaczony az do tej godziny

ekran e ink przy refreshu pobiera 38mW ( bedzie ich max 3 dziennie)

co do arduino to nie wiem wlasnie jaki wybrac aby osiagnac jak najlepszy wynik . jakies propozycje ? Shy

urzadzenie musi dzialac tylko do -15 c w momencie w ktorym temperatura spadnie ponizej to juz nie bede wymagal od niego zeby dzialalo poprawnie
dodakowo bedzie ono w obudowie jakies ktora postaram sie wykonac tak aby tez sprzyjala temperaturze pracy urzadzenia

jestem naprawde slaby jezeli chodzi o prad itp wiec bylbym wdzieczny za pomoc Angel
 
Odpowiedź
#4
SIM900 to i 2A pobierze. Pobór prądu zależy od odległości do BTS. masz więc niewiadomą. W praktyce musiałbys sprawdzić ile w realnych warunkach mocy potrzebujesz dla GSM.

Co do wyboru Arduino to szukaj takiego bez stabilizatorów, mostków USB sam uC. W mega328 bym się nie pchał, mało RAM. Jak koniecznie ma być AVR to szukaj w nowych modelach uC. Taki ATMEGA4808 powinien wystarczyć ale w tej cenie to wypasionego ARM kupisz. Najlepiej samemu zaprojektować i wykonać PCB. nie jesteś wtedy uwiązany do wybranych modelu uC.
Trudne zagadnienia w przystępny sposób - praktyczny kurs Arduino w Elektronice dla Wszystkich https://elportal.pl/.
 
Odpowiedź
#5
rozumiem będę musiał to sprawdzić Smile niestety nie jestem na tyle doświadczony żebym umiał zaprojektować własna płytkę znam się dobrze na programowaniu nie na elektronice :/ myślałem początkowo o wykorzystaniu
tego modelu arduino :

https://store.arduino.cc/arduino-nano-ev...lNqNTqbp3I

lecz nie przekonywała mnie ilość pamięci flash .
a co do panelu i baterii to mam lekki kłopot ponieważ po konsultacji z innymi użytkownikami doszedłem do tego ze panel 100w i bateria 150 amp dają średnio 3 dni żywotności bez słońca i nie za bardzo wiem czy ten wynik jest wystarczający aby osiągnąć w miarę ciągłą prace urządzenia . dodatkowo mam pytanie odnośnie tego co się dzieje z płytka arduino po tym jak zostaje odcięta od prądu i ponownie podłączona ? czy po chwilowym czy kilkugodzinnym braku napięcia urządzenie ponownie wstaje i ponownie zaczyna wykonywać swoje zadania czy potrzebna jest jakaś ingerencja aby urządzenie znów zaczęło pracować ? jeżeli arduino po chwilowym braku napięcia wraca do wykonywania zadań do których został zaprogramowany to bardzo ułatwiło by to sprawę Big Grin.
z góry dziękuje za wszelka pomoc i cierpliwość w stosunku do mojej niewiedzy
 
Odpowiedź
#6
W przypadku pcb nie trzeba być doświadczonym. Co prawda zejdzie troszkę dłużej niż doświadczonemu ale da się rade? mi nauka i pierwsze pcb zajęło tydzień czasu..
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#7
(09-01-2020, 14:24)Jarewa0606 napisał(a): W przypadku pcb nie trzeba być doświadczonym. Co prawda zejdzie troszkę dłużej niż doświadczonemu ale da się rade?  mi nauka i pierwsze pcb zajęło tydzień czasu..
moze doswiadczonym nie ale wydaje mi sie ze swiadomosc tego co powinno sie znalesc na plytce a co nie
jest kluczowa a ona u mnie rowniez kuleje :/ dlatego wolalbym skorzystac z gotowego rozwiazania alla arduino nano every . chyba ze bylby ktos tak uprzejmy zeby mi z tym pomoc za jakas mala oplata . dodatkowo w momencie w ktorym skorzystalbym z customowej plytki to wszelkie poradniki i dokumentacje nie bylyby juz dla mnie tak klarowne tak mi sie przynjmniej wydaje
chyba ze sie myle czego nie wykluczam Idea
 
Odpowiedź
#8
(09-01-2020, 14:30)nieuzywaciehttps:( napisał(a): moze doswiadczonym nie ale wydaje mi sie ze swiadomosc tego co powinno sie znalesc na plytce a co nie
jest kluczowa
Przekonany jesteś, że płytki które kupujesz są przemyślane? Stwierdzam, że nie i to często. Nawet w Elektronice dla wszystkich o tym pisali. Błędy "godne" amatora a nie płytki produkowanej w setkach tysięcy szt więc uważaj abyś nie kupił żółtego g.....
 
Odpowiedź
#9
Akurat projekty z elektroniki dla wszystkich są często wyjątkowo dobrym przykładem braku myślenia oraz podstawowej wiedzy elektronicznej. Więc nie można mieć pretensji że czasem i innym zdarzy się niedoskonały projekt.
A swoją drogą to ten wątek chyba już dawno umarł...
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości