• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Esp32 - program nie wgrywa się, w monitorze brak odzewu.
#1
Sad 
Witajcie,
napotkałem się na spory problem z moim ESP32, który po paru wgraniach kodu IDE przestał go wgrywać. Znalazłem w internecie fajny kod, który trochę pozmieniałem. Zmieniałem ten kod może z 5 razy i cały czas mi się wgrywał, a za 6 razem się "obraził" i nie umiem go wgrać.
Nic nie zmieniałem w ustawieniach, kabel dobry, podłączoną mam tylko jedną diodę do esp.
Dodatkowo gdy włączam Monitor w arduino IDE nic nie wyświetla, gdzie wcześniejszy kod powinien działać.
Błąd:
esptool.py v3.3
Serial port COM7
Connecting.....................................Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd

Przciskanie przycisku BOOT/EN nic nie daję. Wgrywanie kodu działało od razu.

Proszę o pomoc!
 
Odpowiedź
#2
Jeśli z jakiegoś powodu przestał działać UART to nic tą drogą już nie wgrasz. Sprawdziłeś, czy jak odłączysz/podłaczysz to wykrywa port COM i jaki jest numer? Zmiana portu USB może zmienić nr portu COM.
Prawidłowe pojawianie się portu COM oczywiście nie świadczy o sprawności ESP, bo to jest osobny chip, ale jako składowa mówi o sprawności całego modułu. Warto wgrywać soft z opcja OTA, jak nawet kabel nie łączy to można wgrać od strony WIFI.
Jeśli uszkodzeniu uległ konwerter to można podłączyć się zewnętrznym konwerterem USB-UART, musi być z logiką 3.3V, podłączyć się pod TX i RX, zrestartować do trybu wgrywania i próbować wgrać.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(21-06-2022, 12:15)kaczakat napisał(a): Jeśli uszkodzeniu uległ konwerter to można podłączyć się zewnętrznym konwerterem USB-UART, musi być z logiką 3.3V, podłączyć się pod TX i RX, zrestartować do trybu wgrywania i próbować wgrać.
Dzięki za odpowiedź, wiesz gdzie znajdę poradnik jak wgrać kod poprzez konwerter USB-UART?
 
Odpowiedź
#4
Kod wgrywa się tak samo, tylko kwestia podłączenia kabelków - TX, RX i wspólny GND.
Do znalezienia w Google na hasło "ESP32 upload schematic". Np.
https://www.circuitschools.com/wp-conten...TER-1.webp
Właśnie dla takiego trybu wgrywania masz te przyciski na płytce, wciskasz BOOT/EN, klik RST, puszczasz BOOT/EN. W typowej płytce taką sekwencje automatycznie wykonuje konwerter USB-UART, w zależności od trybu otwierania połączenia otwiera go w trybie do komunikacji lub w trybie do wgrywania firmware.
Możesz wziąć multimetr w łapki i sprawdzić, czy ten przycisk zwiera IO0 do GND.
Nie trzeba się spieszyć, jak jest podłączony tylko TX i RX to nie ma co zmienić tryb pracy, po wgraniu trzeba zrobić RST paluchem, inaczej tak będzie czekał na wsad aż mu prądu braknie.
Jeśli ESP dalej działa, a jest to wina tylko wbudowanego konwertera UART to powinieneś widzieć to co normalnie wysyła ESP na UART przez ten podłączony z boku.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości