• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ESP8266 EasyHome
#1
Witam. Czy mógłby mi ktoś z forumowiczów  łopatologicznie oraz krok po kroku wytłumaczyć jak podłączyć esp8266 nodemcu v3 do internetu. Generalnie testowo chce zobaczyć jak to sie robi więc powiedzmy np. czujnik BMP280 i odczytywać wyniki przez internet nawet poza swoją siecią LAN. Do tej pory mam wgrany espEasy i utknełem na ustawieniach imternetu. Jestem bardzo początkujący w temacie dlatego proszę o pomoc.

Dziękuje.
 
Odpowiedź
#2
Najprościej użyć Thingspeak, zakładasz konto, robisz kanał, w Arduino używasz biblioteki Thingspeak, odczytujesz z czujnika pomiar, wysyłasz cyklicznie na Thingspeak, z serwera internetowego możesz dane odczytywać gdziekolwiek masz dostęp do Internetu. Odczytywać można po zalogowaniu przez portal Thingspeak, albo po instalacji na telefonie widgetu Thingspeak, wtedy na pulpicie masz ikonkę z pomiarami, można sobie ustawić np. Alarm jak temperatura przekroczy jakiś próg w dół, w górę, oba.
Podobnie każdy sposób, który oferuje serwer zewnętrzny, np. Blynk, tylko tu masz aplikację na telefonie.
Można też zrobić sobie bezpośrednie połączenie do ESP, ale trzeba mieć zewnętrzne IP, dostęp do routera by przekierować port na ESP, ilość urządzeń jest ograniczona liczbą portów, trzeba je pamiętać, możesz np. przekierować port 8956 na port 80 i mieć dostęp do strony WWW generowanej przez ESP w sieci wewnętrznej na IP 192.168.1.115, wystarczy w internecie wpisać http://PrzykladowyIPZewnetrzny:8956. Ale nie tylko Ty masz wtedy dostęp, jest to ryzykowne, zabezpieczenia w ESP nie są raczej wybitne nawet jak ustawisz login i hasło.
ESPEasy został stworzony dla ludzi nie umiejących za bardzo w komputery, oferuje uproszczone opcje, to co można przewidzieć, że użytkownik chciałby robić, ma ograniczoną liczbę czujników i funkcji. Ale można mu podłączyć i czujnik typu BMP280, może nie konkretnie taki w każdej wersji, jakie są dostępne trzeba doczytać, i można też wysyłać z niego dane na kanał Thingspeak.
Niestety jak nie ogarniasz nawet połączenia do WIFI to będzie ciężko, na youtube są tutoriale, może jakiś do Ciebie przemówi. Np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=Etq4n7l0-MY nie wiem jaki to język, ale mi obrazki wystarczają, po polsku też są.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Najprościej jak się da wchodzisz na Suple i masz generator softu online GG wpisujesz potrzebne dane wifi, hasło i ustawiasz adres dla czujnika BME i generujesz soft.
Zakładasz konto na Supli Odpalaszz apke na tel i cieszysz się podglądem w apce temp, wilgotnościa i ciśnienia. Supla to polski projekt wszystko masz tam napisane także bez problemu powinieneś sobie poradzić, jest forum na którym ludzie chętnie udzielą ci odp.
Generujesz co chcesz od przekaźników po czujniki i żadnej wiedzy z programowania nie musisz posiadać.

https://gui-generic-builder.supla.io/
 
Odpowiedź
#4
Dziękuje za odpowiedzi, na razie ogarnełem suple, teraz biore sie za blynk bo mam publiczne stałe ip.
Mam jeszcze takie pytanie..... jak długie mogą być przewodu np. od czujnika temperatury DS18B20?, BMP280?
 
Odpowiedź
#5
BMP to I2C, zalecana długość to kilkanaście cm, niektórzy się chwalili poprawną pracą na kilkadziesiąt. D18B20 to już kilkanaście metrów spokojnie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości