• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ESP8266 + Mega wiesza się...
#1
Cześć

Czy ktoś z Was spotkał się może z problemami związanymi z ESP8266?

Płytka Mega 2560 + BT HC-05 + Virtuino działa bezbłędnie ale niestety zasięg za mały.
Ta sama płytka + ESP8266 działa, ale do czasu. Potrafi zawiesić się po jakimś czasie -
godzina, nieraz szybciej. Nie wiem co wisi naprawdę czy Mega czy ESP, ale wisi.
Żeby było śmieszniej próbowałem wcześniej z innym routerem i wieszał się ...router Smile
Teraz prosty router Winstars działa, a wiesza się układ.
Czytałem, że ważne zasilanie etc - 3.3 V do zasilania ESP biorę z przetwornicy 12/3.3
o wydajności 2A więc nie powinno braknąć...

Może to jakiś znany problem i istnieje rozwiązanie???

Jakub
 
Odpowiedź
#2
To zależy jaki masz moduł ESP, polecam ESP WEMOS mini. Zasilisz go ze zwykłej ładowarki USB 5V, z takich modułów z USB najlepiej nadaje się do usypiania, w deepsleep pobiera około 150uA - jak na ESP znośnie. Oczywiście ESP-01s znacznie mniej, ale coś za coś. Po prostu kup sobie inny ESP i przetestuj, to szybsze niż cudowanie z zasilaniem. Jak się będzie wieszał to wina jest w programie.
Miałem tak z serwerkiem WWW w oparciu o stringi, każde odświeżenie strony to przeładowanie całości. Po losowym czasie następował resest z powodu przepełnienia pamięci. Inna organizacja programu, w oparciu o websockets rozwiązała problem. Nie spotkałem się z przypadkiem zawieszania routera przez ESP.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Moduł mam taki jak na zdjęciu - z tyłu płytka jest czarna, bez nadruku. fotka

J
akub
 
Odpowiedź
#4
To jest ESP-01, może z S. Na pewno dodaj kondesator, są do tego podstawki do stykówek z dodatkowym ceramikiem 100n i warto mieć na pinie zasilania jakiś elektrolit. Ten model jest wyjątkowo kapryśny w kwestii zasilania, może to być problemem pomimo 2A przy braku kondensatorów. Była też seria z flash PUYA 1MB, gdzie układ wieszał się przy próbie edycji flash podczas działania programu, np. zapisanie w pliku SPIFFS dane logowania do sieci WIFI.
Ewentualnie kup sobie wemos, to koszt kilkunastu zł lub <3$ przy zakupie w Chinach.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
(11-12-2019, 21:01)PierwszyWolnyLogin napisał(a): Cześć

Czy ktoś z Was spotkał się może z problemami związanymi z ESP8266?

Płytka Mega 2560 + BT HC-05 + Virtuino działa bezbłędnie ale niestety zasięg za mały.
Ta sama płytka + ESP8266 działa, ale do czasu. Potrafi zawiesić się po jakimś czasie -
godzina, nieraz szybciej. Nie wiem co wisi naprawdę czy Mega czy ESP, ale wisi.
Nie napisaleś jakiego ESP8266 używasz. Jeśli coś większego niż ESP-01 to masz wyjście UART1. Wyslaj sobie na niego informacje diagnostyczne. Podobnie na MEGA, na któryś UAART, którego nie używasz. Wtedy dowiesz się co sikę wiesza i mniej więcej gdzie.

Co do routera, to potrafilem zawiesić EDIMAX'a zasypując go zapytaniami ARP.
Użyj Wireshark aby zobaczyć co się dzieje w sieci.
 
Odpowiedź
#6
Teraz do mnie dotarło, że wykorzystujesz ESP tylko jako modem AT?
Na początek ustal co się wiesza, od biedy wystarczy led migający co 1s z loop.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
No tak, tylko jako modem...

Do takiego zastosowania która wersja ESP wystarczy? Żeby była stabilna...

Co do zasilania - wystarcza kondensatory 100nF na 12V (przed przetwornicą) i na 3.3V?

Jakub
 
Odpowiedź
#8
(12-12-2019, 07:50)PierwszyWolnyLogin napisał(a): No tak, tylko jako modem...
Do takiego zastosowania która wersja ESP wystarczy? Żeby była stabilna...
Z ESP-01 miałem problem "wieszania się" ale niestety po ok 20 godzinach. Łatwo się domyśleć, że ciężko coś takiego zlokalizować ale problem leżał ewidentnie po stronie ESP, przy czym nie określiłem dokładnie gdzie. Zrobiłem łatkę polegającą na resetowaniu ESP co godzinę.

Jak dobrze pamiętam (było to ok 2 lata temu) problem był z serwerem TCP (klienta nie używałem). UDP działało dobrze. ICMP, ARP też. Wyglądało to tak, że ESP przestawał nasłuchiwać i zapytania nie były przesyłane na  UART ale sprawdzając tryb pracy ESP zwracał informację, że słucha. Wyłączenie serwera i ponowne włączenie (szkoła Micro$oft) nie pomagało, pomagał tylko reset ESP.

Tam gdzie nie potrzeba Wi-Fi lepiej użyć sprawdzonego ENC28J60. Urządzenia na AVR + ENC, które zaprojektowałem były produkowane w tysiącach szt i pracowały 24/h - zero problemów. Teraz, ze względu na to, że cena W5500 jest niska 9wcześniejsze, gorsze wersje były droższe), porównywalna z ENC28J60, pewnie użyłbym właśnie W5500. Ma pewne ograniczenia ale jest wygodny w użyciu. Co do stabilności nie potrafię się wypowiedzieć, bo nie używałem.
 
Odpowiedź
#9
Jeśli używasz jako modem sprawdź jaką masz wersję firmware, wgraj najnowszą. Tu na forum i na Elektrodzie w dziale ESP  było kilka tematów o tym np., są fotki, linki, programy, jeśli firmware od AI to może być nawet komenda AT i sam pobierze najnowszą wersję. Jeśli chcesz użyć mechanizmu resetowania modemu to można to zrobić podpinając jeden pin modemu do MEGA, teraz masz CH_PD lub RST stale stan wysoki tymi rezystorami na pająka, możesz podawać sygnał wysoki/niski i resetować/włączać/wyłączać (oczywiście przez dzielnik/konwerter poziomów logicznych).
Niestety nie wiele więcej mogę zaproponować, gdy zaczynałem się bawić z ESP była już opcja by swój program wgrać do ESP i mniej niż po tygodniu rozgryzania modułu w trybie AT porzuciłem tę opcję. Wszystko co robisz na MEGA może policzyć ESP nawet 100x szybciej, jeśli brakuje pinów lub ADC (w MEGA działa lepiej) to możesz skomunikować te dwa uC po UART i zlecić dodatkowe prace IO dla MEGA, a całość komunikacji WIFI i zarządzanie projektem zostawić ESP.
Chyba do każdego modułu ESP można wgrać firmware AT (to też jest opisane na Elektrodzie, ktoś miał problem z wgraniem do WEMOS), Wemos działa stabilnie, mam mikro serwery WWW do liczników prądu czy monitory temperatury i działają miesiącami podłączone do ładowarki USB po Samsungu. Mogłyby latami, ale co jakiś czas wracam do zabawy z Arduino, dodaję opcje i przez WIFI wysyłam im nową wersję programu. Biblioteki Arduino do komend AT zostały przez to raczej porzucone, bo po co rozwijać słabszą opcję. Jeśli szukasz jakiś przykładów/gotowców to łatwiej znajdziesz te, gdzie ESP jest autonomicznym uC programowanym z Arduino.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości