• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Impulsator Ne555 i transoptor PC817 znika sygnał
#1
Smile 
Witam zbudowałem układ przerzutnika astabilnego na Ne555 celem wygenerowania przebiegu o konkretnych ramach częstotliwości przy regulacji. Z wyjścia 3 z Ne555 przy zasilaniu 5V wychodzi piękny sygnał o zadanej częstotliwości (100-200hz), który za pomocą wzmacniacza operacyjnego z 0,5V wzmacniam na niecałe 2,5V (Rf i Rg na lm358 wartości 47K i 2,2k). Ten sygnał następnie chce rzucic na transoptor PC817 aby robił mi za element przerywacza/sterownika (jak zwał tak zwał), który te impulsy (znaczy częstotliwość) wymusi mi na innym obwodzie takze 5V. A mówiąc po ludzku chcę zasymulować maszynie z silnikiem spalinowym czujnik obrotów silnika aby komputer myślał że sie silnik kreci.

Problem polega na tym że przy próbach podłączenia transoptora (biorąc pod uwagę prąd wejściowy i znając prawo Ohma) częstotliwość mi znika w momencie podłączenia nóżki 2 czyli minus wejścia transoptora do masy (MIERNIK PRZESTAJE WIDZIEĆ SYGNAŁ).
transoptor podpinany szeregowo. Częstotliwość jest widziana na 1 nóżce kiedy 2 nóżka nie jest podłączona do masy ale na 2 czyli na katodzie miernik już świruje. Jako miernik używam arduino z programem do mierzenia częstotliwości ale efekty znikania sygnału potwierdzałem na mierniku Uni-t posiadającym taką funkcje (przekłamuje jak diabli więc dla mnie ma tylko funkcjonalność jest/nie ma)

Potrzebuje zrobić optoizolację sygnału z pulsatora od napięcia na kostce w komputerze maszyny. Chcę zadac częstotliwość impulsów z Ne555 przez transoptor na drugi obwód.

Podpowiedzcie jak to zrobić. 5h kombinowania i poddaję się.
 
Odpowiedź
#2
Podejrzewam, że masz coś nie tak. Wyjście 5 jest już po buforze i jak piszą tu https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-...555-id8202 można do niego podłączyć przekaźniki i diody czyli transoptor też. Przeanalizuj dlaczego masz taki mały poziom na wyjściu.
 
Odpowiedź
#3
schemat by się przydał
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#4
Temat rozwiązany. Za Ne555 musi być tranzystor npn. Dając sygnał z Ne555 na bazę tranzystora transoptor musi być między emiterem a opornikiem idącym do gnd. Jest to ciąg dalszy mojego projektu z poprzednich tematów więc wrzucę schematy działającego układu gdy go tylko złożę i wypróbuje.
 
Odpowiedź
#5
(11-06-2020, 14:43)Agregacik napisał(a): Podejrzewam, że masz coś nie tak. Wyjście 5 jest już po buforze i jak piszą tu https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-...555-id8202 można do niego podłączyć przekaźniki i diody czyli transoptor też. Przeanalizuj dlaczego masz taki mały poziom na wyjściu.
Zakładam że miernik przekłamuje bo mierze przebieg zmienny zwykłym miernikiem. ?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości