• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Input 180-260 V WHIT WHITE
#1
   

Cześć,

Jestem w trakcie tworzenia „Garduino” czyli smart ogrodu.

Kupiłem taki zasilacz do ledow, ale za cholerę nie kumam, co oznaczają kabelki white white.

Gdy zaglądam do środka sprawa wydaje się być jasna, ale jednak tu jestem.

Tu pytanie, jak to podłączyć ?!

 
Odpowiedź
#2
   
 
Odpowiedź
#3
L i N to typowe oznaczenie przewodów zasilających 230V, L to przewód gorący - faza, na tym kabelku/bolcu w gniazdku próbnik napięcia zapala żaróweczkę, N to neutralny, kabelki są w jednym kolorze bo nie ma znaczenia gdy się je zamieni w tym zasilaczu.
A generalnie jak ktoś się nie zna/zna i jest nieostrożny to zabawa z napięciem sieciowym oczywiście grozi śmiercią, pożarem, kalectwem.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
(09-03-2021, 22:01)kaczakat napisał(a): L i N to typowe oznaczenie przewodów zasilających 230V, L to przewód gorący - faza, na tym kabelku/bolcu w gniazdku próbnik napięcia zapala żaróweczkę, N to neutralny, kabelki są w jednym kolorze bo nie ma znaczenia gdy się je zamieni w tym zasilaczu.
A generalnie jak ktoś się nie zna/zna i jest nieostrożny to zabawa z napięciem sieciowym oczywiście grozi śmiercią, pożarem, kalectwem.

gdzies przeczytałem, ze masy trzeba łączyć. Kiedyś robiłem taki projekt automatycznego zapalania LED. Na szczęście było to tylko 5 V. Połączyłem masy z zasilacza 5v do masy Arduino. Przewód zaczął topić płytkę stykową... a od kiedy zasilacz 12v wybuchł mi w dłoni, jestem bardzo ostrożny.
pierwszy raz widzę wyprowadzenie White White wolałem się zapytać Was. Dziękuje za info, zasilacz działa na lewa stronę jak i na prawa. Prąd przemienny... 


zamowilem sobie mostki prostownicze. Do każdego urządzenia, który konstruuje dodaje taki mostek. Działa, ja żyje i jestem cały haha.
dziękuje za odpowiedź Wink
 
Odpowiedź
#5
Chyba nie do końca rozumiesz co robisz, mostki zamieniają prąd przemienny na stały DC, ale dalej może Cię to zabić, nie ma to dużego znaczenia czy to będzie 230V AC czy DC, N w sieci elektrycznej to nie masa zasilacza DC - GND, tam jest specjalne trafo do separacji obu stron, tak byś nie zamknął obwodu paluchem. A masy w elektronice oczywiście trzeba łączyć, chyba że nie wolno łączyć bo układ wymaga izolacji galwanicznej, tak że lepiej wiedzieć co się robi, robienie na czuja nie zawsze wyjdzie na zdrowie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości