• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak dobrać filtr RC do PWM w układzie sterownika wilgotności? bazującego na Arduino N
#1
W jaki sposób poprawnie dobrać filtr do PWM, aby błąd w skutek ładowania kondensatora był jak najmniejszy? Albo żeby po prostu miało to sens ? A dzięki temu na wyjściu adekwatnie poprawna wartość.
Niestety mam już wlutowany filtr 10kOhm oraz 10 uF (również cały gotowy układ), a połączenie tego z standardowym wyjściem PWM 490 Hz nie jest to dobre połączenie. Próbowałem sam to zrobić, ale niestety mnie to pokonało. Macie jakieś rady czy jestem w stanie uratować to częstotliwością? Albo wymiana tego filtra? Albo to i to?

Układ:
Sterownik wilgotności, oparty na histerezie. Nawilżacz 5V będzie podłączony do przekaźnika oraz zostanie on sterowany za pomocą tranzystora. Po obniżeniu wilgotności poniżej pewnego progu będzie załączać się nawilżacz. Dane uzyskanej wilgotności pobierane są do mikroprocesora za pomocą czujnika DHT22. Następnie z pobranych danych, mikroprocesor z wykorzystaniem wyjścia PWM, filtru wzmacniacza operacyjnego nieodwracającego pozwala na odczyt napięcia od 0 V do 10 V, gdzie 0 V jest to 0% wilgotności, a 10 V to 100% wilgotności. Wzmacniacz zostanie zasilony napięciem 12 V, natomiast mikroprocesor poprzez stabilizator napięcia pozwoli dostarczyć napięcie 5V.

   
 
Odpowiedź
#2
Nie odfiltrujesz tego co byś nie zrobił PWM to PWM nie da się zrobić by było napięcie 0-10V.  Jak juz to skorzystaj z przetwornika PWM 0-10V  lub cos podobnego Modół
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
(28-12-2022, 03:56)Jarewa0606 napisał(a): Nie odfiltrujesz tego co byś nie zrobił PWM to PWM nie da się zrobić by było napięcie 0-10V.  Jak juz to skorzystaj z przetwornika PWM 0-10V  lub cos podobnego Modół
Patrzyłeś na schemat? Uśredniam sygnał maks, który wyciągam przy 100% wilgotności to 5 V. Wzmacniacz nieodwracający mam na wyjściu 10V. Układ ten działa tylko czy on ma sens, jeśli chodzi o błędy.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości