• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak podłączyć DIY katre graficzną do uno r3
Photo 
link do filmu z którego budowałem kartę graficzną: https://www.youtube.com/watch?v=l7rce6IQDWs&t
Robie własny komputer 8-bitowy już jeden raz zrobiłem ale chce zrobić troche więcej ale po zrobieniu karty wgl niewiem jak mam ją podłączyć.

Odpowiedź
(09-06-2024, 18:13)mmichlol napisał(a): link do filmu z którego budowałem kartę graficzną: https://www.youtube.com/watch?v=l7rce6IQDWs&t
Robie własny komputer 8-bitowy już jeden raz zrobiłem ale chce zrobić troche więcej ale po zrobieniu karty wgl niewiem jak mam ją podłączyć.

Trochę ten filmik długi, ale tak zwyczajowo w tamtych czasach karta graficzna była podłączona jako kawałek pamięci operacyjnej procka. Pamięć była na karcie lub karta korzystała z już zainstalowanego pamięci odłączając na chwile procek i dobierająć się to tej pamięci. Zdarzały się układy mające własną pamięc odizolowaną od CPU, a połączenie CPU<>karta było bardziej portem komunikacyjnym, poprzez które procek wysyłał polecenia, w prostszej wersji dotyczyły zapisu pamięci, w bardziej skomplikowanych od razu narysowania podstawowych elementów graficznych - linii, prostokątów, liter itp.

Odpowiedź
(09-06-2024, 23:23)oscarX napisał(a):
(09-06-2024, 18:13)mmichlol napisał(a): link do filmu z którego budowałem kartę graficzną: https://www.youtube.com/watch?v=l7rce6IQDWs&t

Trochę ten filmik długi, ale tak zwyczajowo w tamtych czasach karta graficzna była podłączona jako kawałek pamięci operacyjnej procka. Pamięć była na karcie lub karta korzystała z już zainstalowanego pamięci odłączając na chwile procek i dobierająć się to tej pamięci. Zdarzały się układy mające własną pamięc odizolowaną od CPU, a połączenie CPU<>karta było bardziej portem komunikacyjnym, poprzez które procek wysyłał polecenia, w prostszej wersji dotyczyły zapisu pamięci, w bardziej skomplikowanych od razu narysowania podstawowych elementów graficznych - linii, prostokątów, liter itp.

Przejrzałem to video trochę dokładniej i w pierwszym filmie jedynie są generowane sygnały synchronizacji, nie ma generacji żadnego obrazu, nie ma pamięci graficznej. Chyba dopiero w drugiej i trzeciej części zajmują się podłączeniem tego wynalazku do systemu. Swoją drogą w różnych książkach o systemach mikroprocesorowych z  przełomu lat 80 i 90-tych pełno było podobnych projektów kart graficznych wykonanych w technologii TTL z objaśnieniami. Tyle, że zwykle generowały sygnały telewizyjne, monitory VGA nie były jeszcze łatwo dostępne. Teraz coraz więcej telewizorów nie ma już wejść analogowych w standarcie telewizyjnym..

Pooglądałem dalej i karta ta zatrzymuje procek na czas wyświetlania i dobiera się do pamięci operacyjnej procka. Trochę słabe rozwiązanie - procesor jest zatrzymany w sumie na ok połowę czasu. Zwykle arbitraż dostępu to jest właśnie ta najbardziej krytyczna część logiki. Jeśli priorytet mam procek to występują zakłócenia obrazu, jeśli grafika - zatrzymywany jest czasami procek. Ale dobre układy grafiki zatrzymują procek na pojedyncze cykle a nie na cały czas generacji obrazu.

Odpowiedź

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości