• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki moduł dźwiękowy oraz czytnik kart pod Arduino nano
#1
Pierwszy projekt powoli zaczyna się rozrastać, w innym wątku dzięki Waszej pomocy uporałem się z problemem z oświetleniem. Kolejnym etapem ma być odtwarzanie dźwięku (mp3).

Szukam jak najmniejszego modułu dźwiękowego (max 30 x 30mm), najlepiej zintegrowanego z czytnikiem kart oraz odpowiedniego głośnika i ewentualnie wzmacniacza.
Jakość dźwięku nie musi powalać, tylko żeby nie straszyła. 
Kolejna kwestia przy wyborze zestawu dźwiękowego to pobór prądu. Gdzieś wyczytałem że Arduino Nano może dostarczyć 500mA. Obecnie w projekcie znajdują się: Moduł BT HC05 oraz diody (16 x 5mm i 8 x 3mm).
Z informacji jakie posiadam HC05 pobiera 80mA podczas parowania i 8mA podczas pracy a wszystkie diody użyte w projekcie to około 200mA.

Przeglądając różne projekty moją uwagę przykuł WTV020-SD (głównie dzięki niewielki rozmiarom 20 x 20mm).
Czy ktoś miał do czynienia z tym modułem? A może macie jakieś inne propozycje?
 
Odpowiedź
#2
WTV020-SD nie jest odtwarzaczem mp3, trzeba będzie konwertować, poza tym spoko. Na pewno ktoś tu na forum opisywał i porównywał, możesz sprawdzić jak jak skuteczna jest wyszukiwarka.
Ledy zasilane z pinu uC nie powinny pobierać więcej niż 20mA na pin. Ale tak poza tym uC ma tez ograniczenia ile można pobierać ze wszystkich pinów łącznie, więc niestety nie jest tak, że można podłączyć 20 led do 20 nóżek.
W szczególności gdy piszesz o 200, to już powinieneś to dokładnie poczyliczyć, bo dla Atmega328p to jest "absolute maximum".
Oczywiście 500mA to ograniczenie gdy prąd płynie między stykami 5V i GND płytki Arduino, nie uC, ale też lepiej nie zbliżać się do tego limitu.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Zastosuj DFPlayer tam nie musisz konwertować dźwięku masz odrazu MP3 i gabarytowo nie jest jakiś duży.
Jeśli chcesz bawić się w konwertowanie to zapoznaj się z takim popularnym programem Audacity używam go od lat jest super.
 
Odpowiedź
#4
Dziękuję za sugestie.
Zamówiłem zestaw WTV020-SD oraz wzmacniacz PAM8403 żeby dać coś lepszego niż 0,5 W głośnik.
Jednak teraz pojawił się kolejny problem, jakim jest dostępność kart microSD o pojemności max 1GB. U chińczyków można dostać takowe ale słyszałem że WTV020-SD potrafi być wybredny.
Na pewno pobawię się z tym zestawem, może dzięki modułowi BT uda się przesłać dźwięk bezpośrednio z telefonu, bez konieczności zapisywania go na karcie.
Przyjrzę się również DFPlayer, który wygląda jak odświeżona wersja WTV020.
Dziękuję za pomoc i sugestie Smile

Ps. Odnośnie poboru prądu obecnie mam to tak zrobione (połączenia szeregowo równoległe w parach 2 diody + rezystor):
Pod "D5" mam 6 par czyli 12 diod 5mm (10mA każda = 120mA) - tu po tym co napisał kaczakat włączyła mi się czerwona lapmpka!
Pod "D6" i "D7" mam po 2 diody 5mm (10mA każda = 40mA) - tu wychodzi po 20mA na pin.
Pod "D8" mam 8 diod 3mm (5mA każda = 40mA) - tu wartość na pin to 40 mA.
Wszystko działa (sprawdzone wielokrotnie przy testach "migania").
 
Odpowiedź
#5
O kartę SD zapytaj w jakimś dłużej istniejącym serwisie GSM, na Allegro było kiedyś mnóstwo kart 256-512MB micro SD, były to karty startowe w wielu modelach. Teraz to pewnie koszt pakowania jest wyższy niż zysk i nikt tego nie wystawia.
Sam uC pobiera 15mA, więc plus te twoje 200 na ledach to już jest za dużo.
Możliwe, że dzięki błędom w obliczeniach ten zestaw ciągle działa. Np. jeśli spadek na led jest 3V to z rezystorem 100 (by się łatwiej liczyło) przepływ prądu będzie 20mA przy zasilaniu uC z 5V, albo 15mA przy zasilaniu z 4.5V.
A led będzie świecił nawet jeśli prąd wynosi 3mA, te do świecenia z pinów uC mają tylko sygnalizować jakiś stan, a nie robić za żarówkę.
Jak pin ma obsługiwać coś więcej niż 20mA to użyj tranzystora NPN/PNP.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
Dziękuję za wyjaśnienie.
W weekend biorę się za lekturę na temat tranzystora NPN/PNP bo jak pisałem w przywitaniu z elektronika jestem na bakier.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości