• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kierownica PC DIY oparta o leonardo R3 - problem
#1
Witam, znalazłem na yt schemat budowy kierownicy do komputera i postanowilem go wykonać jednak napotkalem pewien problem..
Otóż na schemacie z enkodera do arduino leonardo wychodzą 4 kable, a mój enkoder posiada ich 5. Wyczytałem gdzieś na zagranicznym forum, że ten piąty kabel jest od jakiejś zaawansowanej funkcji i można go spokojnie pominąć jednak nie mam pojęcia który to więc proszę o pomoc. Dopiero zaczynam swoją przygodę z arduino i ogólnie z elektroniką więc proszę o wyrozumiałość. Zamieszczam schemat oraz zdjęcia plytki mojego enkodera:
                   
 
Odpowiedź
#2
(13-09-2019, 23:44)Mrufka. napisał(a): Wyczytałem gdzieś na zagranicznym forum, że ten piąty kabel jest od jakiejś zaawansowanej funkcji
Zablokuj stronę z takimi bredniami. A może użyłeś translatora? Jeśli tak to nie dziwię się, że "led machać wyłącznie" albo "Wyjście przełączające wartość: wsparcie 3 wyjścia przekaźnikowe ze szluwkami, rozporek zapinany na pojemność AC 250V/5A DC 30V/5A".

Przeczytaj notę katalogową swojego enkodera a dowiesz się co to za "zaawansowane" funkcje. Obstawiam przycisk. Może dla niektórych to zaawansowana technologia, enkoderem nie można tylko obracać ale można go także nacisnąć.
 
Odpowiedź
#3
Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć żadnego schematu lub katalogu, w którym bym znalazł wskazówkę co jest co. Plotter, z którego był wyjmowany enkoder od lat nie jest w produkcji (hp designjet 70), a co do tłumaczenia tekstu zawartego w wątku, do którego nawiązałem to oryginalny tekst mówi:
The 5th pin goes to the phototransistor's base, can be used to modify collector current for filtering, attenuation, etc.
It's only used in specialized applications, you probably don't need it, just ignore it, it will work just as well.
 
Odpowiedź
#4
Licząc od brzegu płytki 2 i 4 to powinno być zasilanie, zapewne 2 to +, 1 i 3 to wyjścia, piąty to pewnie ten dodatkowy. Ale to tylko na podstawie jak wygląda płytka. Podłącz przez jakiś rezystor, sprawdź czy nie bierze za dużo prądu, jakimś oscyloskopem trzeba podglądać co się dzieje gdy faktycznie pokręcisz kółkiem.
Co jest zasilaniem łatwiej byłoby sprawdzić w kabelku z drukarki.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
(14-09-2019, 13:48)Mrufka. napisał(a): co do tłumaczenia tekstu zawartego w wątku, do którego nawiązałem to oryginalny tekst mówi:
The 5th pin goes to the phototransistor's base
Baza fototranzystora w transoptorze. Żadnej magii tu nie ma.
 
Odpowiedź
#6
Udało mi się znaleźć oryginalną wiązkę kabli puszczonych z tej drukarki do enkodera, ich kolory w kolejności od brzegu: brązowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony - zupełnie jak ja, im dalej w las tym ciemniej. + mamy w takim wypadku zlokalizowany, będzie na drugim tak jak ustalił to kaczakat, a czy wyjścia nie będą oznaczone żółtym i zielonym? Pytam póki czekam na dostawę części i nie mam jak tego fizycznie sprawdzić. Nie chcę też podpinać zasilania w ciemno żeby nie uszkodzić enkodera
 
Odpowiedź
#7
Kolory nic nie znaczą, gdyby tam był czerwony i czarny, tak jak jest u nas zwyczajowo, to byłoby prościej, ale jak widać brakło im kolorów i wzięli cokolwiek. Bardziej mi chodziło by zmierzyć multimetrem co jest na takiej wiązce zasilanej z drukarki. Ja bym wziął rezystor 100 i 5V, sprawdzał po kolei co się dzieje zaczynając od tego najprawdopodobniejszego podłączenia.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
W kolejnosci od konca plytki: gnd, +, zbedny kabel, sygnal 1, sygnal 2 gdyby kiedys jakims cudem ktos potrzebowal odpowiedzi na podobne pytanie. Jak do tego doszedlem? Dluga historia, glownie korzystajac z rad uzytkownika kaczakat, dzieki za pomoc i myślę, że temat mozna spokojnie uznac za zamkniety.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości