• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunikacja między dwoma arduino przez wifi
#1
Witam , jestem tu nowy ale przychodzę z takim pytaniem potrzebuje wykonać komunikację między 3 Arduino wszystkie mają znajdować się w obrębie zasięgu jednego rutera więc stawiam na komunikację przez wifi teraz moje pytanie brzmi jak wykonać coś takiego nie miałem wcześniej styczności z komunikacją bezprzewodową miedzy dwoma arduino czy ktoś mógł by mi pomóc jak to rozwiązać ?
 
Odpowiedź
#2
Użyj modułów ESP8266, działają jako zamiennik Arduino, można dodać ich core, "definicje" do Arduino IDE. A potem to już wybór TCP/UDP, który to serwer, które klienci, potem tutoriale: https://circuits4you.com/2018/01/01/esp-...unication/ (albo wcześniej) i własne próby.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(08-12-2020, 23:01)kaczakat napisał(a): Użyj modułów ESP8266, działają jako zamiennik Arduino, można dodać ich core, "definicje" do Arduino IDE. A potem to już wybór TCP/UDP, który to serwer, które klienci, potem tutoriale: https://circuits4you.com/2018/01/01/esp-...unication/ (albo wcześniej) i własne próby.
przeczytałem juz chyba tonę informacji na forach  , czy mógł byś mi podpowiedzieć jeśli mam już arduino uno zalezy mi na nim ze względu na logikę 5v zmierzam kupić nodeMCU v2 teraz jak wykonać komunikację miedzy moim arduino UNO a nodeMCU v2 ? czy muł ESP8266-01s wystarczy ?  czy do obecnego kodu będę mógł dodać bibliotekę wifi i korzystać z tego modułu ? 

taki skrócony schemat tego co chce osiągnąć to:

Arduino UNO(przykładowo tutaj wypisuje"Witaj" )+ ESP8266-01s  <-----> nodeMCU v2 (tuta odbieram "witaj")
 
Odpowiedź
#4
A w czym problem zrobić z esp by miał logikę 5V? Porywasz się na skoplikowany program.... Więc dużo nauki przed tobą...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#5
(09-12-2020, 11:16)Jarewa0606 napisał(a): A w czym problem zrobić z esp by miał logikę 5V? Porywasz się na skoplikowany program.... Więc dużo nauki przed tobą...
to w jaki sposób najprościej wykonać taką komunikację ? zastosować dwie płytki nodemcu ? zaminast arduino uno ?
 
Odpowiedź
#6
Polecam zakup płytek ESP 8266 w wersji WeMos D1 mini. W większości przypadków zastąpi to moduł UNO, cena podobna, a WIFI w cenie. Może być za mało wejść cyfrowych czy ADC, można dołożyć wtedy sam uC Atmega328, płytkę NANO/UNO/PRO MINI, również taką zasilaną 3.3V jeśli wystarczy 8MHz.
ESP8266-01s też może być i obsługujesz go wtedy komendami AT (musi być firmware AT w ESP). Ale to tak jakbyś używał młota pneumatycznego do kruszenia ściany bujając nim rękami zamiast podłączyć do prądu, ESP ma RAM/FLASH/prędkość x50-100. AVR ma też mnóstwo zalet - prosty, łatwo uśpić z poborem prądu <1uA, więcej pinów AC/DC, lepiej działający ADC, nie musisz się martwić, że gdzieś tam w tle działa WIFI, które co chwila na us odbiera dostęp do procesora i Twój program musi poczekać, prąd na pin w UNO to max 40mA, w ESP znacznie mniej.
W Arduino programuje je się tak samo, podłączasz pod USB (ESP 01 nie ma USB, trzeba sobie radzić konwerterami UART-USB), robisz szkic, jest oczywiście mnóstwo dodatkowych funkcji do obsługi WIFI, połączeń sieciowych, obsługi protokołów, tworzenia stron WWW i tego się trzeba dodatkowo nauczyć, biblioteki uniwersalne obsługują oba moduły w większości mi znanych przypadków.
ESP8266 toleruje logikę 5V, więc jak druga strona nie wymaga dokładnie 5V to nie będzie problemem.
Czasami lepiej użyć ESP, czasami AVR, czasami tandemu.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości