• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunikacja z arduino na odległość
#1
Witam  Smile
W jaki sposób mogę komunikować i kontrolować arduino z bardzo dużej odległości (ok. 100 km)?
Czy będzie przydatny do tego moduł GSM?
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
Może być modem GSM i sterowanie SMS, do prostych rzeczy. Jak jest sieć internetowa to może być moduł ESP i WIFI, jak nie ma to ewentualnie GSM GPRS. SMS jest fajny, bo łatwo go dostarczyć, połączenie do modemu jest utrudniane przez operatora, łatwiej mieć serwer "w sterowni" i do niego się podłącza modem, następnie odbierając polecenia. Można też kombinować, wysłać SMS, modem nawiązuje połączenie z serwerem i wymieniają dane po GPRS. Do bardzo prostych rzeczy jest pełno przelotek do gniazdka z kilkoma kanałami, wystarczy zadzwonić z autoryzowanego telefonu, gniazdko zmienia stan i wysyła SMS, "Włączone" lub "wyłączone", do wielokanałowych już SMS jako komenda.
 
Odpowiedź
#3
Dzięki, odpowiedziałeś mi na wszystkie moje pytania.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#4
(26-06-2018, 16:53)kaczakat napisał(a): połączenie do modemu jest utrudniane przez operatora, łatwiej mieć serwer "w sterowni" i do niego się podłącza modem, następnie odbierając polecenia.
Słuszna uwaga. GPRS fajna rzecz ale adresy sa z klasy prywatnej, co to oznacza nie muszę pisać. Go gorsza, nawet mając kilka modemów u tego samego operatora nie da się bezpośrednio połączyć pomiędzy nimi. Co do CSD to nie działa w Orange, Play, nie wiem jak w T-Mobile. Podobno działa w Plusie, nawet kupiłem karty aby to zweryfikować ale nie miałem okazji.
 
Odpowiedź
#5
Nie wiem co to CDS i do czego, ale testowałem połączenia w Virgin Mobile (darmowa karta i transfer w pakiecie Free 300MB/miesiąc + 30min+30SMS, musi być nadajnik PLAY, w roamingu GPRS nie działał), Nju Mobile (odłam Orange) i KluczNet (sieć Plus). Te karty działały z modemami GPRS z Chin.
 
Odpowiedź
#6
(27-06-2018, 15:19)kaczakat napisał(a): Nie wiem co to CDS i do czego

CSD - https://pl.wikipedia.org/wiki/Circuit_Switched_Data
Transmisja modemowa, można łączyć się z modemami Analogowymi (max 33,6kb/s) ISDN (2Mb na 30B+D, 128k na 2B+D na dwóch kanałach, 64kb na jednym, 56kb emulowany analogowy) to tak w skrócie. W GSM max 9600 ale podobno Plus daje większe prędkości (33k). Nie sprawdzałem, nie wiem czy to prawda i czy to możliwe, jeśli tak to będzie też zależało od modemu GSM. Połączenie realizuje się prosto
Kod:
ATD nr_modemu

czyli podobnie jak połączenie głosowe
Kod:
ATD nr_telefonu;

Więcej http://er-mik.prv.pl/komendy_at/Ksiazka_KomendyAT.pdf
 
Odpowiedź
#7
Dzięki za linka, znalazłem. Naliczanie ja za min połączenia. Dla mnie to tylko ciekawostka z historii.
 
Odpowiedź
#8
Na tej historii opierał sie kiedyś cały Internet. Przed Internetem były BBS-y, tez na modemach.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości