• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konfiguracja mikrokontrolera pod silnik 12v
#1
Witam, mam pytanko. Posiadam mały silnik 12v , czy w Arduino jest możliwość zaimplementowania i zaprogramowania mikrokontrolera, żeby powodował impulsowe zasilanie w/w silnika w cyklu 4 razy na 1 obrót rotora, co 90 stopni, z możliwością skracania czasu zasilania prądem wraz ze wzrostem szybkości obrotowej rotora?

Głowię się nad różnymi rozwiązaniami i wpadłem na pomysł z użyciem Arduino. Projekt czysto doświadczalny. Za porady co bym musiał skompletować z góry dziękuję i pozdrawiam. Bartek
 
Odpowiedź
#2
Oczywiście, choć nie mam pojęcia po co Ci to. Musiałbyś odczytywać pozycję silnika, dodać na wał encoder, do jakiejś prędkości wystarczy pewnie nawet UNO, ale na tym świat Arduino się nie kończy, są uC 20x szybsze.
Bez jakiegoś encodera na wale silnika nie ma żadnego powiązania z tym co zrobi Arduino i tym co dzieje się z silnikiem.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Rodzi się w mojej głowie oczywiście kilka dodatkowych pytań:
- jaki rodzaj silnika prądu stałego masz na myśli?
- czy jesteś świadomy, że przy niskich prędkościach obrotowych będziesz miał do czynienia z "kołysaniem" silnika?
- czy nie wystarczy zrobić sterowanie impulsowe za pośrednictwem PWM?

Jeżeli chodzi zaś o sam mikrokontroler do stworzenia sterowania:
- Arduino
- moduł z MOSFETEM - np. IRF520
- czujnik obrotów (może być np. czujnik Halla, ale na wale trzeba by zainstalować koło zębate albo magnesy)
 
Odpowiedź
#4
A nie prościej zrobić na silniku krokowym?
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości