• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486
#61
@elvis dla mnie wiele haseł, które rzuciłeś są czarną magią. Arduino zainteresowałem się z potrzeby a właściwie braku czasu syna na napisanie mi programu do czujników smogu. No i tak to się zaczęło. Wiekowy już jestem i nie wiem na ile wystarczy mi jeszcze zapału. Niekiedy przystawiają mi proste, jak dla Was programistów, sprawy.
Wiele programów udało mi się napisać na podstawie "porównywajewa" z czasem trochę zrozumiałem, na ile mi było potrzeba.
Teraz zachęcony tematem i troszkę obyciem z FT 811 chciałem wrzucić na niego gotowy obrazek, zdjęcie. No ale EVE nie przewiduje generowania kodu na arduino dla tego wyświetlacza. Mam bibliotekę GD23Z, którą się posługuję przy programowaniu "scen" na wyświetlacz FT811. Robię to na piechotę.
@elwis może wiesz jak przystosować EVE, aby można było generować kod na arduino do tego wyświetlacza?
 
Odpowiedź
#62
@Agregacik - chciałem tylko napisać, że wcale stm32 nie jest jedyną opcją, a po drugie wcale nie trzeba rezygnować z Arduino chcąc używać mikrokontrolerów z innym rdzeniem niż AVR. Zacznijmy od tego, że większość osób myli Arduino z tanimi chińskimi klonami. To niby nic złego, ale w rzeczywistości nazwa Arduino jest zastrzeżona i właściwie można jej używać tylko do produktów tej firmy czyli: https://store.arduino.cc/
I jak na ironię szybko okazuje się, że Arduino Uno to wcale nie jedyny produkt - są układy np. Arduino Nano 33 (https://store.arduino.cc/arduino-nano-33-iot), które mają rdzeń Cortex-M0+, więc to jak najbardziej ARM - a jednocześnie "prawdziwe" Arduino (o wiele bardziej niż tani moduł kupiony na Aliexpress....).
Modułów FT8xx niestety nie znam, ale skoro taka dyskusja się wywiązała, to może warto się zainteresować Smile
 
Odpowiedź
#63
@semi masz rację ,że tak jak podałeś jest lepiej. Ja znalazłem taki przykład podmiany przy pomocy wujka googla.
Możesz uchylić rąbka tajemnicy jak udawało Ci się kompilować przykłady z EVE na arduino z wykorzystaniem biblioteki GD2. Mówię o wcześniejszych przykładach w tym wątku.
 
Odpowiedź
#64
@elvis już wstępnie udało mi się wgrać "botloader" do STM32F103C (chyba taki) i programuję go z IDE arduino bez programatora, no ale jeszcze wiele przede mną, jak zaparcia starczy. Wyświetlacz FT 811 mi się podoba. Mam trochę grube paluchy i przyciski muszą być duże, ale wnuczka 1,5 roku nie ma z tym problemu Smile.
 
Odpowiedź
#65
(16-12-2019, 16:41)brendy napisał(a): Heh no semi nie chciał do końca pokazać, a przecież wie że mi na tym zależy bo wałkuje to od kliku dni a wiedzy z arduino nie mam.
Na jaką kwotę wyceniłbyś swoja pracę nad wyświetlaczem? Pytam, bo wspominałeś pisałeś, ze "wolisz zapłacić"
Co prawda obrazka jeszcze nie wyświetliłeś i może to nie koniec pracy ale części softwarowa masz za sobą (chyba), bo nie masz wyświetlacza, ale jak poprawnie podłączysz to obrazek zobaczysz.
W AVR masz ten wątpliwy luksus, że nie musisz zmieniać prędkości komunikacji, gdybyś używał ARM, z pewnością chciałbyś "pogonić" SPI szybciej (FT80x może tez pracować z I2C ale sensowna praca jest na AVR raczej niemożliwa) to przy inicie jest ograniczenie, do 10 czy 12Mb/s, później można dać max 925 jak pamiętam).


(16-12-2019, 18:06)Agregacik napisał(a): Możesz uchylić rąbka tajemnicy jak udawało Ci się kompilować przykłady z EVE na arduino z wykorzystaniem biblioteki GD2. Mówię o wcześniejszych przykładach w tym wątku.
Po prostu kompilowały się. Może to zależy od wersji EVE, może od wersji kompilatora czy ArduinoIDE? Tego nie wiem i nie interesuje mnie, bo na Arduino nie będę używał FT8xx właściwie to raczej wcale nie będe go używał bo lepiej i taniej dać STM + prawie dowolny wyświetlacz.


(16-12-2019, 18:01)elvis napisał(a): Modułów FT8xx niestety nie znam, ale skoro taka dyskusja się wywiązała, to może warto się zainteresować Smile
Tylko jak chcesz używać wyświetlaczy o dużej rozdzielczości z uC o małych zasobach.
trzeba pamiętać, że FT8xx ma pewne ograniczenia! przykładowo ma 2000 obiektów, brak wspomagania "duszków".
 
Odpowiedź
#66
@semi, co ty tak ciągle o tej kasie i wycenach piszesz? Nikt na forum o pieniądzach nie rozmawia, a u ciebie chyba co drugi wpis.
 
Odpowiedź
#67
(16-12-2019, 18:23)elvis napisał(a): @semi, co ty tak ciągle o tej kasie i wycenach piszesz? Nikt na forum o pieniądzach nie rozmawia, a u ciebie chyba co drugi wpis.
Dlatego, że jestem ciekaw, na ile wycenia swoja pracę a ile byłby za taka prace zapłacić.
Tego typu informacje potrzebne są aby unikać dyskusji i zamykać "gębę" cwanym zleceniodawcom. Dla nich mam zestaw linków z cennikami prac, minimalnym wynagrodzeniem itp.
Gdy na forach czytam wypowiedzi programistów, że moje stawki są z kosmosu to proponuję współpracę takim osobom. Ostatnio wyglądało to tak: Na forum - "Chyba cię poj.... 5 linijek kodu" albo "godzina roboty". Po nawiązaniu współpracy "Dwa dni roboty" ale za 1000zł zrobię. Chwila, dwa dni temu była to godzina roboty, czyli 100zł jest już atrakcyjnym wynagrodzeniem a tu nagle 10 razy większe wynagrodzenie i to "po znajomości"?

Autor wątku natknął się na realny problem, który można spotkać. W dużym projekcie zawsze tego typu problemy powstają i nie jest tak, że jak kod jest w Internecie, kod który działa, to CTRL+C i CTRL+V rozwiąże problem. Niestety, trzeba się namęczyć i nie ma projektów na 5 minut roboty.
Akurat stawkę za FT81x mam zryczałtowaną, za FT80x większą ale wszystko zależy od tego co chce uzyskać zlecający. Na inne wyświetlacze, zależy czy już uruchamiałem czy nie. Wycena pracy autor wątku pozwoli mi zweryfikować mój cennik. Pomogłem mu niech on teraz pomoże mnie.
 
Odpowiedź
#68
Semi czegoś tu nie rozumiem sam pisałeś mi kilka postów wcześniej, że utrudniam że wrzucam zdj z tel zamiast screenów, a w kodzie też nie ulatwiles sprawy tylko sprytnie go zakryles zamiast zbliżyć d dopiero o rozwiązania problemu to go utrudnileś.
A zleciłbym z racji tego że jak trzeba komuś zapłacić za usługę to się płaci czy to programista czy mechanik czy lekarz, ale podjąłem próbę sam bo lubię czasami podążyć temat, ale jak nie da rady to nie da bo nie każdy jest programistą i samemu wszystkiego się nie zrobi.
 
Odpowiedź
#69
Udało mi się skompilować przykład i coś wygenerowane dla FT800 - nie jest to może piękne rozwiązanie i nie wiem czy do końca działa, ale chociaż się kompiluje.
Najpierw trzeba odszukać gdzie są zapisane biblioteki dla FTDI, można to zobaczyć np. włączając komunikaty ArduinoIDE podczas kompilacji (co bardzo polecam). U mnie ścieżka była mniej więcej:
C:\Users\elvis\documents\libraries\FTDI_V1.2.0_09072014FT800\libraries\FT_GC

Teraz w dwóch plikach, czyli FT_GC.h i FT_Transport_SPI\FT_Transport_SPI.h trzeba dodać na początku:
Kod:
typedef const unsigned char prog_uchar;
 
Odpowiedź
#70
(16-12-2019, 18:06)Agregacik napisał(a): @semi masz rację ,że tak jak podałeś jest lepiej. Ja znalazłem taki przykład podmiany przy pomocy wujka googla.
Nie należy bezkrytycznie kopiować przykładów z Internetu!
W pierwszy kroku, można, po sprawdzeniu czy działa, należy zastanowić się dlaczego i czy nie ma ostrzeżeń. Tu niestety srajduino IDE nie pomaga, wywala taką sieczkę, że ciężko odnaleźć ostrzeżenia a prawdopodobnie takowe były w przypadku brak "const" przy "PROGMEM".
natomiast co do typu "char", to zależne od kompilatora, czy jego ustawień, "char" może być traktowany jak "char" lub "unsigned char". Z "int" są jeszcze większe nieścisłości przez co często przeniesiony kod nie chce działać poprawnie. najbezpieczniej więc używać "uintXX_t" i "intXX_t" jak fragment krytyczny czasowo to "uint_fastXX_t" i "int_fastXX_t".
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 2 gości