• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486
#91
(17-12-2019, 18:59)brendy napisał(a): @brendy, co do odtwarzania dźwięku, FT800 może to robić bo ma wyjście PWM audio. Są przykłady dla srajdiuno, pianino i takie tam. Bez problemu można odtwarzać WAV jak i dźwięki syntezowane łącznie z kodami DTMF.
To by byla fajna opcja bo wgrałbym wav jakiś fragment dźwięku i obraz to w w ogóle bym chciał tak jak by było tylko trudo dla mnie będzie t ogarnąć ale ten FT coraz bardziej mi się podoba.
FT8xx (9xx jest ale nie badałem i pewnie nie zbadam a jeśli to nie szybko) jest ok dla (już pisałem) uC z małymi zasobami. Dla mnie, przeważnie FT8xx ma ograniczenia. Łatwiej i taniej zrobic to samo na uC o wymaganych zasobach.

Jeśli jednak ma się AVRowe czy Arduinowe ograniczenia, FT8xx jest jak łata na ranę. Rozwiązuje wiele problemów, czasem/często wywołuje nowe problemy, o czym można przeczytać (banalne wyświetlenie obrazka).

Ze strony praktycznej, łatwiej mi "zapanować" na wyświetlaczem bez akceleratora. Coś tam zrobiłem, gdzieś tam miałem, udział w pracach. FT8xx jest ok, tak jak i Arduino jest ok do czasu.... aż nie che się czegoś więcej niż DEMA, umieszczane (najczęściej) po to aby "złowić jeleni", nawet ma to swoją nazwę.

Nie oszukujmy się, aby zrobić coś co odbiega od dema/reklamy, wymagana jest wiedza/praktyka albo... kasa wtedy wymaganą wiedzę (nie skończoną uczelnię) ma zleceniobiorca.
 
Odpowiedź
#92
Zapomniałem wcześniej o to zapytać jak ma się karta SD jakbym chciał na niej trzymać zdj i plik Wav podłączyć ją pod Ftxx, żeby nie brakowało pamięci np na arduino mega? Czy arduino i tak musi mieć swoją wymagana pamiec mimo że plik jest na karcie SD?
 
Odpowiedź
#93
(17-12-2019, 20:42)Jeśli nie to brendy napisał(a): Zapomniałem wcześniej o to zapytać jak ma się karta SD jakbym chciał na niej trzymać zdj i plik Wav
To prawdopodobnie ostatnia moja porada na tym forum.

Pomysł z kartą SD raczej zły zwłaszcza para karta SD + AVR.
Baaaardzo wolny interfejs SPI (realnie 4Mb/s dla CPU 16MHz) w dodatku 1-bit. Generalnie karta SD ma sens gdy danych (np grafik) ma być bardzo dużo. Jeżeli 8MB wystarczy to DataFlash jest setki razy lepszym rozwiązaniem niż karta SD. Gdy mniej niż 2MB wystarczą to dane można trzymać w uC, naturalnie nie w przestarzałym i kosztownym AVR.

Co byś nie kombinował z dodatkowymi pamięciami, to AVR nie ma DMA więc KAŻDY szybki interfejs będzie wolny (nie osiągnie max możliwości). Powolny CPU + brak DMA powoduje, że pomiędzy bajtami są przerwy DŁUŻSZE niż czas transmisji bajtu! Kto nie wierzy niech sprawdzi.
W razie pytań proszę pisać na forum https://forum.elportal.pl/index.php?&sid...788a4e04c6
Kolejna wypowiedź wymagająca interwencji. Wesołych Świąt i najlepszego w Nowym Roku. Kaczakat.
 
Odpowiedź
#94
@brendy próbuję z wklejeniem obrazka do FT811 i udaje mi się wkleić tylko miniaturkę 100x60. Próbowałem 200x120 ale brakło już pamięci w nano. W mega by się zmieściło, ale nie próbowałem, bo muszę pokombinować.
Co do SD nie wiem czy by coś z tego wyszło. Ja używam biblioteki GD23Z i ona nie pozwala, przynajmniej tak mi się zdaje, na podłączenie czegokolwiek więcej do SPI. Na CS jest ciągle stan aktywny.
Wprawdzie udało mi się, przy pomocy syna,zmienić bibliotekę że mogę zapisać coś na kartę SD. Zapisuję tam tylko plik tekstowy raz na dobę. Nie próbowałem ładować z niej coś na ekran, zresztą jeszcze nie wiem jak, bo nie miałem takiej potrzeby.
Osobiście skłaniałbym się do STM32 jakbym miał coś ładować z karty SD na ekran, przynajmniej tak mi się wydaje na tą chwilę. No i STM32 ma więcej interfejsów SPI i innych. Płytka jest niewiele większa od nano.
 
Odpowiedź
#95
A jest jakaś biblioteka dla STM32 i FT8xx, czy trzeba wszystko samemu napisać?
 
Odpowiedź
#96
Tak jak napisałem wcześniej, ten wątek skłonił mnie do zainteresowania się FT800 - na razie pierwszy obrazek udało się wyświetlić Smile
   
 
Odpowiedź
#97
Jeśli kogoś interesuje jak FT800 radzi sobie z wyświetlaniem grafiki, spróbowałem nagrać co mi wyszło.

https://youtu.be/TAqamjo4F5s

Nie jest to kinowa jakość, ale może będzie widać jak szybko lub wolno to działa. Pewnie można o wiele więcej z FT8xx wycisnąć, ale jak na razie bawiłem się tym może 2h.

Co do konfiguracji to używam Arduino Uno, obrazki przechowuję na karcie SD w formacie jpeg. Są wczytywane przed wyświetleniem, pewnie można byłoby je wczytać wcześniej, ale nie wiem jak.

Z moich wniosków na szybko:
  • działa całkiem fajnie Arduino daje sobie bez problemu radę
  • trzeba pomyśleć nad lepszymi połączeniami, sam wyświetlacz można kabelkami podpiąć, ale już z kartą SD są problemy
  • w efekcie nie zawsze poprawnie startuje komunikacja z kartą, wydaje mi się, że to kwestia zasilania, ale to tylko zgadywanie
  • niestety ale na FT8xx trzeba mieć więcej czasu - dokumentacja to raptem trochę ponad 200 stron, ale bez tego niewiele się zrobi
Ogólnie fajna zabawka, chociaż nadal uważam że użycie Raspberry było o wiele łatwiejsze.

A i jak chodzi o dźwięk to nie liczyłbym na zbyt wiele, FT ma wyjście PWM, ale nie ma końcówki mocy, więc bez dodatkowej elektroniki i tak się nie obędzie.

Jak chodzi o biblioteki to pobrałem z https://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT800.html a dokładniej https://brtchip.com/wp-content/uploads/S...4FT800.zip

Co do edycji jpeg-ów to mi wystarczył IrfanView (https://www.irfanview.com/), nie było najmniejszych problemów z formatem.
Kod najpierw wygenerowałem za pomocą EVE Screen Editora, a później próbowałem przerabiać. Niestety bez przeczytania dokumentacji to niezbyt sensowne podejście, ale chociaż udało mi się coś wyświetlić i zobaczyć jak FT8xx działa.
 
Odpowiedź
#98
(18-12-2019, 17:58)elvis napisał(a): A jest jakaś biblioteka dla STM32 i FT8xx, czy trzeba wszystko samemu napisać?
Z tego co widzę, biblioteka GD23Z już jest do tego przystosowana. Jak się ją podejrzy to widać ustawienia do STM32. Nie wiem czy ta biblioteka pasuje do FT800.
Na początku też myślałem o FT800, ale bardziej mi się podobał dotyk pojemnościowy.
 
Odpowiedź
#99
Elvis fajnie to chodzi mnie to zadowala, czyli uno daje rade. Kurde po obejrzeniu filmiku Jeszxze bardziej nabralem chęci na Ft800.
Agregacik trudno mi powiedzieć bo ja kompliluje pod biblioteki FT800 nie wiem dlaczego na FT811 tak się dzieje. Nie wiem czy to coś wniesie a próbowałeś pobrać biblioteki dla wersji arduino po 1.6 w górę? Może to pomoże?
Ja pobrałem co prawda na Ft800 1.6 w górę biblioteki
http://www.jarzebski.pl/arduino/komponen...ft800.html
 
Odpowiedź
Powiem tak. Ja nie mam problemu ze stworzeniem "obrazka" czyli sceny opartej na poleceniach i "gotowcach" zaszytych w FT811.
Zainspirowała mnie chęć wyświetlenia zdjęcia na FT811. Kolorowe zdjęcie, na cały ekran, po zamianie na bitmapę ma bez kompresji 768kB i nie można tego zmieścić w pamięci arduino bo się nie mieści.
Raczkuję i jeszcze nie wiem jak taką bitmapę zapisać na kartę SD a potem czytać i wysyłać na ekran.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości