• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486
A nie lepiej / łatwiej / szybciej użyć jpeg zamiast bitmapy?
Z tego co widzę obie biblioteki mają od razu wsparcie dla karty SD, więc to też nie powinno być problemem. Ale przesłanie 768k z karty do mikrokontrolera, a później do FT8xx na pewno trochę czasu zajmie.
 
Odpowiedź
@elvis, ale jak użyć jpega, to dla mnie jeszcze czarna magia. Zdjęcie konwertuję za pomocą EVE. Możesz coś podpowiedzieć?

EDIT:
W bibliotece GD23Z jest jakby obsługa karty SD, ale jak to użyć. Nie znam komend do zapisu i odczytu z karty SD przy pomocy tej biblioteki.
 
Odpowiedź
Ja nie znam biblioteki GD23Z, ale jeśli chodzi o tą: https://github.com/lightcalamar/GD23Z , to radziłbym uważać - ostatni commit był półtora roku temu, istnieje duża szansa że biblioteka nie jest już rozwijana Sad

Mogę opisać co ja zrobiłem. Po pierwsze w EVE wybrałem mój układ, czyli FT800 oraz rozdzielczość ekranu 480x272.
Następnie dodałem polecenie "Load Image".
   
W parametrach po prawej odznaczyłem OPT_NODL i wpisałem nazwę pliku "test.jpg", ale nazwę można w dowolnym momencie zmienić. Nic w EVE nie konwertowałem.
Dodałem tylko polecenie rysowania bitmapy (w sumie dodałem to w kodzie, ale w EVE też powinno działać):
   
Teraz już można wygenerować kod, czyli z menu Export, opcja Arduino Project i VM800P43_50:
   
Kod do odczytu pliku z karty jest automatycznie generowany, a nazwa pliku to zwykły string:
   
Progam skopiowałem do Arduino IDE, dodałem brakujące typedef no i dalej bawiłem się kodem - nie lubię graficznych wynalazków w stylu EVE, czy CubeMX.
W każdym razie u mnie bez problemu wyświetla obrazki w 480x272 zapisane jako jpeg - tak jak nagrałem wczoraj na filmiku.
Same jpeg-i po prostu skalowałem do rozdzielczości ekranu za pomocą IrfanView i nagrywałem na karcie, niczego nie konwertowałem za pomocą EVE. Mniejsze obrazki też są wyświetlane poprawnie, jak np. logo arduinopolska ;-)
 
Odpowiedź
@elvis dzięki za instrukcję. Widzę, że biblioteka do FT800 ma też zaszytą, a właściwie osobną, obsługę karty SD. Ta biblioteka nie obsługuje FT811. 
Ja zacząłem zabawę wyświetlaczem FT811 już ponad rok tak, że biblioteka GD23Z dla mnie, jak na razie, jest dobra i łatwiejsza niż do FT800. Opinia na podstawie opisu Jarzębskiego. Mniej komend, tak mi się zdaje, do napisania i łatwe "tagowanie" przycisków czy całych elementów np "daszku domku" czy ukrytych przycisków wraz z napisami, które nie są elementami przycisku. Taguje się grupę obiektów jaką się chce. No ale w FT800 też może tak jest.
Nie znam komend do karty SD w GD23Z i tu jest problem. 
Jak zaciągnie się zewnętrzną bibliotekę do SD to wyskakuje jakiś konflikt. Mam też "wyczyszczoną z SD" tą bibliotekę przez syna, ale i tak jest problem z zewnętrzną biblioteką SD. Trzeba jakby zatrzymywać działanie GD23z "kastrat" i po obsłużeniu SD "puszczać" dalej. To są sposoby podobne do tych z filmu "Sąsiedzi" Smile.
 
Odpowiedź
Tak to już jest z bibliotekami, a darmowymi w szczególności - że działają w konfiguracji, której używał autor, a w innej już różnie bywa. Z tego co widziałem GD23Z też ma obsługę karty SD, chyba najlepiej byłoby zacząć od jej uruchomienia.
Inna sprawa że przejście na STM32 nic nie ułatwi, obawiam się że wręcz przeciwnie - i będziesz musiał jeszcze więcej napisać od nowa, albo mocno w bibliotece pozmieniać. Poza tym GD23Z obsługuje tylko kilka modeli STM32, więc jak użyjesz innego i właściwie możesz pisać wszystko od początku.
A jaki masz dokładnie wyświetlacz?
 
Odpowiedź
Wyświetlacze mam FT811CB. Jeden pracuje a na drugim mogę ćwiczyć Smile.
 
Odpowiedź
Ja narazie kupiłem wyświetlacz 1602 podłączyłem z nano i projekt ukończyłem. Teraz kiedy listonosz uchyli klapkę od skrzynki ikona(Supla) na tel zmienia stan, że jest poczta i włącza się wyświetlacz z napisem masz pocztę, kiedy otworzę drzwiczki kasuje się stan wyjme list ikona zmienia się na tel na brak poczty i wyświetlacz wyłącza się, żeby ciągle nie pracował tak to sobie wymyśliłem chodzi super.
A do wyświetlacza FT jeszcze  wrócę muszę najpierw o nim zaczerpnąć więcej wiedzy dzięki Waszej pomocy w tym temacie dowiedziałem się więcej i mam nadzieję, że temat będzie dalej rozwijany i powstanie jakiś fajny tutorial.
 
Odpowiedź
(20-12-2019, 01:10)brendy napisał(a): A do wyświetlacza FT jeszcze  wrócę muszę najpierw o nim zaczerpnąć więcej wiedzy dzięki Waszej pomocy w tym temacie dowiedziałem się więcej i mam nadzieję, że temat będzie dalej rozwijany i powstanie jakiś fajny tutorial.
Będziesz miał okazję zdobyć rzeczową i praktyczną wiedzę za jakiś czas. Artykuł pojawi się w Elektronice Praktycznej, na razie można oglądac efekty kolejnych odcinków https://www.youtube.com/playlist?list=PL...ec1CdCRSXm
Nie będzie tam bajek jakie opowiada @elvis, jakie to proste dekodowanie JPEG bo mu się tylko wydaje, że to proste. Nie wiele wie na temat FT8xx i nie wie, że obrazek który wczytał został zdekodowany przez EVE i w pamięci uC zajmie kilka/kilkanaście razy więcej niż JPEG. Efekt taki sam, jakbyś JPEG skonwertował np InfarViem i zapisał w formacie PNG czy innym, który to EVE skonweruje w/g ustawień jakie wybierzesz.
Po prostu @elvis nie potrafi zdekodować JPEG i wypisuje głupoty a niezorientowani uważają go za eksperta.


Do tego co pisze @elvis trzeba podchodzić z rezerwą. O WS281x niewiele wie a próbuje pisać poradniki z których to dowiesz się, że 
Cytat:Natomiast jeśli chcemy mieć poprawne sterowanie ws2812b oraz możliwość obsługi przerwań musimy zmienić platformę sprzętową. Arduino UNO nie ma niestety odpowiednich modułów peryferyjnych.
co jest ewidentną bzdurą! W UNO jest mega328 a ona ma 2 interfejsy, które nadają się do sterowania diodami w przerwaniach a jest to SPI i UART.
Ponownie okazuje się, że @elvis nie wiele potrafi i wypisuje głupoty. Założę konto na Forbocie aby uświadomić go a raczej forumowiczów, jakie bzdury wypisuje.
 
Odpowiedź
@semi, dzisiaj Wigilia, nawet zwierzęta ludzkim głosem mówią, może odłóż nienawiść na moment, zajmij się Świętami.
Jak chodzi o FT8xx to przecież napisałem że słabo go znam - nie mam czasu, a w sumie to i nie wiem czy i ochoty wgryzać się w ten układ bardziej. Natomiast co do pisania głupot, to sam się na spokojnie zastanów - na kartę SD nagrywałem inny plik, niż wczytywałem do EVE. Nie sądzę, że EVE miało umiejętności żeby zdalnie go przekonwertować. Ale jak napisałem wcześniej, słabo znam FT800, może jednak moduł telepatii w nim jest.

Wesołych Świat.
 
Odpowiedź
Kod który pokazałeś na forum nie miał komend dekodowania JPEG więc ściemiasz a WS2812 nie potrafisz USARTEm czy przez SPI w przerwaniach sterować dlatego twierdzisz, że to niemożliwe. Jak w takim razie wytłumaczysz to https://www.youtube.com/watch?v=aM9hy4EpleY ?
Niemożliwe przez UART sterować WS2812 i w tym samym czasie odbierać transmisję DMX?

Gdybys na forum napisał "Chyba, wydaje mi się" to ok, ale stwierdziłeś, że
Cytat:Arduino UNO nie ma niestety odpowiednich modułów peryferyjnych.
Z tego wynika, ze STM32 tez nie ma, bo tam nie ma jakiegoś specjalnego peryferia, najczęściej wykorzystuje się SPI, ja używam UART.

Da się? Da!
Nie potrafisz? Nie!
Piszesz nieprawdę? Piszesz!
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 2 gości