• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mega2560 bootloader
#1
Chcę użyć watchdoga. Wiele czytałem o problemach z mega2560 i watchdogiem. Podobno można rozwiązać je wgrywając ten bootloader:
https://github.com/arduino/Arduino-stk50...odHexFiles

Posiadam takie arduino: https://allegro.pl/oferta/arduino-mega-2...pYQAvD_BwE

Mam kilka pytań.
1. Czy jest możliwość sprawdzenia wersji bootloader?
2. Czy można wgrać bootloader na mega2560 za pomocą arduino uno albo nano?
3. Czy wgranie bootloadera za pomocą takiego programatora: https://allegro.pl/oferta/programator-is...9281752264  jest łatwiejsze? Nie spieszy mi się aż tak bardzo, więc spokojnie mógłbym go kupić. 

Sorry jeżeli pytania są głupie.
 
Odpowiedź
#2
Najlepsze bootloadery to optiboot. Można wgrać używając UNO/NANO, wgrywasz do nich program udający programator i masz programator. USbASP jest łatwiej bo masz gotowy programator, przy okazji kup przejściówkę z 10 na 6 pinów.
Jak kupiłeś chiński klon to pewnie jest starszy bootloader, USBASP też mają nowy firmware od 2011 roku działający OK z aktualnym Arduino i automatycznie ustawiającym prędkość, a Chińczycy dalej tłuką ze starszym firware wymagającym zworki SLOWSCK, nawet są wersje USBASP już bez zworki ale ze starym firmware.
Czasami więc po zakupie USBASP i tak trzeba sobie zrobić z UNO programator by wgrać nowszy firmware do USBASP (najczęściej jest to potrzebne do fabrycznie nowych uC i nie dotyczy gotowych płytek Arduino).
Jak wiesz jaki to problem to go sobie zasymuluj, a Arduino NANO było tak, że jak się użyło resetu Watchdog to potem się nie resetował i wisiał. Nano ostatnio nie kupowałem, ale te na początku roku przylatujące z Chin też miały stary bootloader.
 
Odpowiedź
#3
Kupiłem USBasp, dziś doszedł. Jak wypalić bootloader z linku wyżej? Jest tam plik  stk500boot_v2_mega2560.hex i co z nim zrobić?  Podmienić go w tym folderze? : "C:\Users\xx\xx\arduino-nightly-windows\arduino-nightly\hardware\arduino\avr\bootloaders\stk500v2"
https://iv.pl/images/13b0e286674c36d542c...a2b543.png
 
Odpowiedź
#4
Po prostu użyj najnowszej wersji Arduino, wybierz programator, płytkę i wypal bootloader. Przetestuj działanie. Po to jest tyle wersji Arduino IDE bo ciągle usuwają błędy i coś tam poprawiają (czasami robiąc nowe błędy).
Jak coś nie zadziała to włącz pełne komunikaty podczas kompilacji i wgrywania, poniżej okna szkicu wypluje co i skąd wgrywa, znajdź to miejsce i ewentualnie podmień bootloader na inny.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości