• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCF8574AN + buzzer, nie chcą współpracować
#1
Witam, mam taki problem jak w temacie, rejestr PCF8574AN podłączony do atmega328p, steruję to przekaźnikami poprzez układ złożony z transoptorów oraz tranzystorów. Ta część działa bez zarzutu, natomiast jest jeszcze buzzer z generatorem, podłączony jest masą do masy a + do pinu na PCF8574AN. Niestety kiedy wystawiam na ten pin stan wysoki buzzer milczy a na pinie występuje spadek napięcia aż na 0.75v. Po odłączeniu buzzer pin normalnie wystawia 5v. Sprawdziłem na innych pinach i sytuacja się powtarza. Buzzer sprawdziłem pod zasilaczem laboratoryjnym i jego pobór prądu przy 5v wynosi 22mA. Wg noty katalogowej PCF8574AN powinien mieć wydajność prądową na poziomie 100mA (proszę mnie poprawić jeśli źle czytam notę)

Nie mogę zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Buzzer sprawdziłem też pod kątem zwarcia i takie nie występuje. 

Proszę o pomoc Smile
 
Odpowiedź
#2
Problem jest związany z tą wydajnością prądową. W datasheecie jest wspomniane 100mA, ale trzeba się dokładniej wczytać. Ten układ ma bardzo specyficzną budowę portów, dzięki temu może działać zarówno jako wyjście, jak i jako wejście - jednak odbywa się to za cenę właśnie wydajności prądowej. Jeśli wystawiasz na wyjściu stan niski, to PCF8574 "mocno" zwiera do masy i możesz tam uzyskać prąd mierzony w miliamperach - nie wiem czy aż 100mA, ale na pewno niemało.
Natomiast gdy wystawiasz stan wysoki, układ ma wydajność prądową 100uA (mikro), czyli 1000x mniej... To trochę jakby miał wyjście open-drain i rezystor pull-up 50k.
Możesz więc podłączyć buzzer + do zasilania i zwierać do masy przez PCF-a, wtedy powinno działać.
 
Odpowiedź
#3
Ja jeszcze dodam, że to 100mA to jest na cały chip i chwilowo, na pin to 25mA i przy obciążeniu ciągłym 50mA dla całego chipa (tyle możne łyknąć z jednego urządzenia, ale zwierając dwa piny razem do jego obsługi).
W PDF zerknij na tabelkę "Recommended Operating Conditions" - 1mA gdy 5V na nóżce, 25mA przy poziomie GND na chipie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości