• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie WS2812B
#1
Dzień dobry,

Mam w planach zbudowanie choinki z taśm WS2812B, 2 metry taśmy, każda po 60 diod. Chciałbym to podłączyć pod Arduino UNO R3. Bardzo nie chciałbym w żaden sposób go uszkodzić, dlatego zwracam się do Was z pytaniem. Zasilanie arduino z powerbanka (5V, 2,1A) i potem zasilenie ledów prosto z arduino to dobry pomysł? Zadziałałoby to i czy to nie uszkodzi płytki ?
 
Odpowiedź
#2
60 x20mA x3 to da w szczycie 3,6A A ty nei dość że chcesz zasilić to zasilaczem 2.1A to jeszcze taki prąd przez ardunio puszczasz...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
(26-11-2020, 21:40)Jarewa0606 napisał(a): 60  x20mA x3 to da w szczycie 3,6A  A ty nei dość że chcesz zasilić to zasilaczem 2.1A to jeszcze taki prąd przez ardunio puszczasz...
Rozumiem, że to nie ma racji bytu. Zastanawia mnie w jaki sposób mogę to zrobić by nie prowadzić przewodu od zasilacza do ramki, która będzie wisieć na ścianie.
 
Odpowiedź
#4
60 x20mA x3 i jeszcze x2 (m). Zabuduj w ramce akumulator, jak ograniczysz max jasność do 50% to prąd będzie prawie 50% mniejszy, kable zasilania podłączasz bezpośrednio pod paski led, z obu końców i ewentualnie w środku. Arduino zasilasz osobno z tego powerbanku lub z tego akumulatora, jak zasilania są osobne to wystarczy połączyć led z Arduino przez linię danych i GND.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
Mógłbyś podać przykład takiego akumulatora, nigdzie nie mogę znaleźć takiego o potrzebnych mi parametrach.
 
Odpowiedź
#6
Nie wiem jakie są potrzebne parametry ani dopuszczalne wymiary. Akumulator możesz wziąć nawet od tira, zależy ile pary masz w rękach i czy ściana to utrzyma + przetwornica odpowiedniej mocy na 5V. Jak ma działać 1 min i na 50% max mocy led to wystarczy akumulator 5V pojemności około 100mA, a np. 4 akumulatorki AA w koszyku o pojemności 2000mA powinny świecić przez 20 minut, tylko tu trzeba uważać, bo 4 baterie alkaliczne już zabiją uC i pewnie ledy też, trzeba wziąć jakieś by max nie miały w sumie więcej niż 5.5V, czyli 1.375V na sztukę. Dodanie przetwornicy lub stabilizatora zje sporą część pojemności. Eneloop się chwalą, że mają wyższe napięcie działania, jak baterie AA, ale tu akurat jest przez to gorzej. Można wziąć też koszyk na 3 AA, ale to już działanie poza specyfikacją. Właśnie testuje takie led w domku dla lalek i działają OK na 3V z NANO 16MHz. Dopóki nie użyje się EEPROM nic się z kodem nie powinno dziać z Arduino. "Konkurencja" z ChRL robi podróby AVR bez EEPROM i bujają je od 1.8V na 32MHz. Pobór prądu jest teoretycznie max 750mA takiego zestawu, a zasilacz pokazuje 35mA przy 3V, przy 5V dochodziło do 60mA, przy 5.67V (test na moje własne ryzyko i użytek czy coś się upali przy 4AA Eneloop świeżo naładowanych i odłożonych na parę godzin) pojawiała się ponad 100mA. Oczywiście nie używam go jako żarówki - reflektora, tylko żeby coś migało (konkretnie to wgrałem demo ColorPalette z biblioteki fastled), jasność się zmienia, lecą jakieś komety po okręgu, itp. Najwięcej szarpał na białym. 3V to już spokojnie wystarczy dla zwykłych AA 3szt - na pewno się nie przekroczy 5.5V, ale nominalnej jasności nie będzie. Całość podła dopiero poniżej 2.7V (na tyle pewnie jest ustawiony BOD w Arduino NANO).
Obniżanie napięcia raczej nic nie zepsuje, co najwyżej trzeba wgrać program na nowo i ustawienia, Arduino dobrze jest uśpić gdy wypadkowa na jedno aku AA spadnie poniżej 0.9-1V, tak by nie zabić akumulatorka. Uśpienie ma sens po zrobieniu płytki z czystym uC, bez zbędnych konwerterów, stabilizatorów i led. Przy zasilaniu poniżej specyfikacji - jest prosta zależność MHz vs VCC - w AVR nie będzie działał zapis ustawień w EEPROM. Po przekroczeniu jakiegoś poziomu VCC sfajczysz całość, choć mojego udało się nie. Przetwornice i stabilizatory zjedzą sporo pojemności aku.
Tak że testuj, wymyślaj i wybieraj co Ci najbardziej pasuje.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości