• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierścień LED WS2812 przestaje działać
#1
Cześć!

  Zrobiłem prosty układ z pierścieniem LED. Lata sobie kropka w różnych kolorach najpierw sama, potem zostawiając ślad. Problem jest taki, że po ok. 30 sekundach całość zaczyna szwankować.

  Pierścień zasilam z pinu 5V z arduino nano przez potencjometr, więc nie bezpośrednio.

Jeśli odłączę od zasilania i szybko podepnę znowu, to dalej wariuje. Dopiero jak odczekam dłuższą chwilę, to ponownie przez jakiś czas działa.

Ktoś ma pomysł, co jest nie tak? Coś się przegrzewa?

Filmik

Marcin
 
Odpowiedź
#2
16 led, w każdej 3szt, x20mA to daje w sumie 960mA max, USB może dawać 500mA, albo i nie. Podłącz zewnętrzny zasilacz co najmniej 1000mA i zobacz czy to coś daje, między UNO i led pozostaw tylko linię danych i GND.
Potencjometr nic nie daje, to co płynie prądu do led to ewentualnie część zamieniasz na ciepło w potencjometrze, wywal go z układu. Ledy mają PWM, możesz po prostu ustalić niższą max jasność, to obniży zużycie prądu.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(24-11-2020, 01:02)kaczakat napisał(a): 16 led, w każdej 3szt, x20mA to daje w sumie 960mA max, USB może dawać 500mA, albo i nie. Podłącz zewnętrzny zasilacz co najmniej 1000mA i zobacz czy to coś daje, między UNO i led pozostaw tylko linię danych i GND.
Potencjometr nic nie daje, to co płynie prądu do led to ewentualnie część zamieniasz na ciepło w potencjometrze, wywal go z układu. Ledy mają PWM, możesz po prostu ustalić niższą max jasność, to obniży zużycie prądu.

Dzięki, dam znać, jak sprawdzę.

Marcin
 
Odpowiedź
#4
(24-11-2020, 01:02)kaczakat napisał(a): 16 led, w każdej 3szt, x20mA to daje w sumie 960mA max, USB może dawać 500mA, albo i nie. Podłącz zewnętrzny zasilacz co najmniej 1000mA i zobacz czy to coś daje, między UNO i led pozostaw tylko linię danych i GND.
Potencjometr nic nie daje, to co płynie prądu do led to ewentualnie część zamieniasz na ciepło w potencjometrze, wywal go z układu. Ledy mają PWM, możesz po prostu ustalić niższą max jasność, to obniży zużycie prądu.

Ale, ale... do filmu podpiąłem do ładowarki, która daje 2 ampery. Czy arduino nano jest w stanie przepuścić taki prąd na pin 5V?

Marcin
 
Odpowiedź
#5
Nie wiem, ładowarka może mieć napis 2A, ale wcale nie musi tyle dawać. Gdyby każdym kablem można było puścić dowolny prąd w nieskończenie szybkim czasie to nie byłoby w sprzedaży kondensatorów. Jak coś się dzieje nie halo to najszybciej eliminować najprostsze problemy.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
To była kwestia zasilania. Dałem +5V bezpośrednio, nie przez arduino i śmiga aż miło.

Marcin
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości