• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Połączenie układu elektro-pneumatycznego sterowane arduino
#1
   
Witam,
Jestem studentem i niedługo mam projekt związany z arduino(artykuł o mikrokontrolerach w prostych systemach sterowania). Z racji tego, że nie miałem styczności wcześniej z mikrokontrolerami zwracam się do was o pomoc. Natrafiłem na plik pdf "Zastosowanie platform cyfrowych Arduino i Raspberry Pi w nauczaniu sterowania obiektem pneumatycznym" i zainteresowała mnie jedna rzecz. Mianowicie w owym pliku znajduje się zdjęcie(jest w załączniku) pewnego układu elektro-pneumatycznego bez żadnego sterownika. Zastanawiam się właśnie jak należałoby wkomponować w ten układ samo Arduino z programem, aby działało w wcześniej ustalony sposób. Wystarczy dołożyć jakiś przekaźnik operujący 30VDC i podłączyć pod niego wszystkie elementy? Z góry dziękuje za odpowiedzi!!
 
Odpowiedź
#2
Może i wystarczy jakiś przekaźnik by zastąpić jakiś element tego układu. Kiedyś do każdej maszyny robiono szafę sterującą i każda funkcja to było ileś przekaźników. Zaletą Arduino jest, że zmiana w układzie sterowania to po prostu inny program, który można wysłać nawet po BT czy WIFI.
Taka najprostsza funkcja to włączenie urządzenia, wciska się przycisk START monostabilny, on podaje napięcie na przekaźnik, przekaźnik podaje prąd na urządzenie i je uruchamia, a przy okazji przez styki pomocnicze zasila równolegle cewkę przekaźnika i po puszczeniu przycisku urządzenie dalej działa. Ten obwód może być rozłączony przez drugi przycisk STOP rozłączający tą cewkę lub inny element wpięty w szereg obwodu sterowania, np. przez jakiś presostat gdy ciśnienie zostanie przekroczone (w dół czy w górę). Wraz ze wzrostem ilości kontrolek i sterowanych funkcji szafy zmieniały się w pomieszczenia lub hale. uC może zastąpić część dużej szafy, ale i tak najczęściej nie wszystkie elementy. Jak coś walnie w system to po paru godzinach wymieni się uszkodzony przekaźnik, uC jest do wymiany zwykle w całości i dobrze jak jest do tego nowego, czystego uC z fabryki, możliwość wgrania tego samego programu bez płacenia na nowo miliona monet.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości