• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział dużego projektu
#11
Platformio ma ta zaletę i mi się podoba że dwoma rychamj możesz dojść do odwołani nawet w bibliotece co arduinoide nie ma takiej możliwości o szukaniu zmiennej nie wspomnę. Jest dużo ułatwien że nawet dla małych programów jest przydatne.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#12
Hej, póki co zapoznaję się z PlatrofmIO. Jak mawia mój przyjaciel - jest dobrze, ale nie beznadziejnie Big Grin

Parę rzeczy jest fajnych, paru jeszcze nie umiem, ale składanie dużego projektu z kawałków działa lepiej. No i podpowiadanie nazw zmiennych to rzecz, której mega brakuje w Arduino IDE.
 
Odpowiedź
#13
Jak tak chwalicie to postanowiłem spróbować i jest wiele rzeczy na plus, ale na pewno nie jest prościej. Oczywiście są podpowiedzi, super szybka kompilacja blinka w 3s zamiast mielenia 15s w Arduino IDE.
Na razie ciągle nie umiem wysłać tekstu przez terminal, a już siedzę przy tym 30min, muszę zapytać Google, zmianę prędkości terminala też musiałem znaleźć w tutorialu, że to trzeba podać linię tekstu w platformio.ini danego projektu.
Kiedyś napisałem prosty terminal w C# i zajęło mi to mniej czasu.
Mniej więcej tak wyglądał Ecliipse Sloeber dla Arduino, tworzenie projektu, ustawienia wszystkiego pod niego. Dłużej schodziło na samej konfiguracji niż wklepaniu kodu programu.
Zobaczymy jak pójdzie mu gdy dodam ESP i bardziej rozbudowane projekt. Na blinku dla ESP32 niszczy Arduino IDE 1.26 vs 28s.
A właśnie rozwiązałem problem w Arduino IDE aktualizacji core ESP32 do wersji 2 tak by to się kompilowało w z bibliotekami od asyncTCP i paroma innymi, które się gryzły jak nie były w jedynej słusznej kombinacji wersji.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#14
Terminal to porażka ale do tego używam innuch programów
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#15
No nie tylko terminal, na razie jest ból i śmiech przez łzy. Przeniosłem pierwszy projekt z serwerem WWW i websockets, wiedziałem że Arduino IDE robi za mnie te prototypy funkcji, że dokleja Arduino.h do innych h, przebrnąłem, wybór bibliotek i ich wersji jest toporny, bo nie ma tych samych informacji co w Arduino, podglądając właściwości po plikach skompletowałem całość, po godzinie skompilowałem.
Mając taki gotowy projekcik w Arduino IDE robię klona opcją zapisz jako, przechodzę do tego zapisanego projektu, zmieniam nazwę płytki i wybrane parametry, mam drugie urządzenie.
Tu nie mam ciągle tego pierwszego, bo...
W platfusie po skompilowaniu próbuję wgrać i wgrywa mi blinka z pierwszego projektu, zamykam i otwieram pliki, przełączam w okienku env, nic to nie daje, jak wgrałem ostatnio blinka do ESP, to już nie idzie się przełączyć i wgrać blinka do UNO, ani serwerka z innego projektu WEMOS MINI. W dwóch ostatnich projektach wybrałem tą samą płytkę d1_mini, to taki mi zrobił env, ale widzę, że je rozróżnia po nazwach projektu. No ale w internetach piszą, by zrobić im unikatowe również wpisy env w platformio.ini, bo nie tylko ja mam ten problem i już znalazłem dyskusje. Oczywiście nie pomogło, bo po przełączeniu na UNO z oczywiście innym env i tak próbuje bez sukcesu wgrać blinka z ESP do UNO.
Pomógł restart IDE, przełącza, wgrał i do UNO i nowy projekt do ESP, działa. Nie przetestowałem tylko tworzenie autoconnectAP przy nowej sieci, bo sobie wziął parametry WIFI z poprzedniego uploadu, nie wiem jak tu to zmienić by wyczyścił cały flash, zrobiłem to w Arduino. Kiedyś znajdę tę linijkę, by dopisać w ini.
Ciągle jednak mam nadzieję, że będę mógł mieć kilka wersji bibliotek do różnych projektów i ta walka ma jednak sens.
Na razie widzę automatyzację tam gdzie to jest niepotrzebne, np. przy dołączaniu biblioteki asyncWbserwer do ESP8266 załączył wymaganą bibliotekę asyncTCP, tylko że ona nie jest potrzebna do ESP8266, a do ESP32, właściwą już miałem dołączoną krok wcześniej. Po wybraniu płytki ściągnął brakujący core esp8266, ale nie zapytał, czy może chciałbym konkretną wersję. A jak chcę zrobić upload z prędkością 900k zamiast 115k, a to już sobie poszukaj i wklep linię w plik konfiguracyjny.
Dodałem nowy projekt z ESP32, teraz nie mogę dostać się do terminala, bo go odpaliłem w poprzednim projekcie, przełączanie projektów znowu nie pomaga, trzeba wysiąść i wsiąść do IDE Big Grin , pomogło.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości