• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar poboru prądu mA przez Wemos D1 R3 (multimetr)
#1
Question 
Cześć, tak jak w temacie. W jaki sposób za pomocą multimetru mogę zmierzyć aktualny pobór prądu przez płytkę?
Robię stacje pogody i muszę zaoszczędzić trochę energii.
Ewentualnie jak ktoś nie miał do czynienia z Wemosem, to może zadziała tak samo jak na Arduino.
Pozdrawiam Angel
 
Odpowiedź
#2
Multimetr przełączasz na pomiar prądu, zazwyczaj trzeba przełożyć sondę pomiarową, najważniejsze by potem wrócić do położenia właściwego dla innych pomiarów.
Tak przygotowany multimetr podłączasz do + baterii czerwonym, czarnym do układu zasilanego, czyli prąd ma płynąć szeregowo przez miernik.
Spadek napięcia na mierniku może być za duży, by jednocześnie mierzyć prąd w czasie uśpienia i w czasie pracy, przełączanie zakresów może resetować układ, albo będzie mało precyzyjny w czasie uśpienia. Są też gadżety do pomiaru małych prądów, przystawki pomiarowe, można sobie też zrobić prosty układ, gdzie jest równolegle kilka rezystorów precyzyjnych, mogą być zwykłe 0.25W 1%, np. 1, 10, 100, 10k. Podczas pracy układu mierzysz napięcie na R10, prąd 100mA to spadek napięcia na rezystorze 1V, a jak się uśpi to włączyć rezystor 10k i potem odłączyć R10, prąd 100uA to znowu będzie spadek 1V, po pomiarze można przywrócić położenie początkowe, tylko trzeba pamiętać by podczas przełączania nie odłączyć zasilania, a faktyczny spadek nie powinien być taki by spowodować nieprawidłową pracę, czyli np. ten 10k to już do pomiaru max 20uA z ESP, bo jak napięcie spadnie z 3.3V do 2.3V to już ESP właściwie nie śpi, a poza tym im mniejsze napięcie VCC to tym mniejszy prąd w uśpieniu, czyli jest to zakłamanie pomiaru.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(07-01-2023, 19:39)kaczakat napisał(a): Multimetr przełączasz na pomiar prądu, zazwyczaj trzeba przełożyć sondę pomiarową, najważniejsze by potem wrócić do położenia właściwego dla innych pomiarów.
Tak przygotowany multimetr podłączasz do + baterii czerwonym, czarnym do układu zasilanego, czyli prąd ma płynąć szeregowo przez miernik.
Spadek napięcia na mierniku może być za duży, by jednocześnie mierzyć prąd w czasie uśpienia i w czasie pracy, przełączanie zakresów może resetować układ, albo będzie mało precyzyjny w czasie uśpienia. Są też gadżety do pomiaru małych prądów, przystawki pomiarowe, można sobie też zrobić prosty układ, gdzie jest równolegle kilka rezystorów precyzyjnych, mogą być zwykłe 0.25W 1%, np. 1, 10, 100, 10k. Podczas pracy układu mierzysz napięcie na R10, prąd 100mA to spadek napięcia na rezystorze 1V, a jak się uśpi to włączyć rezystor 10k i potem odłączyć R10, prąd 100uA to znowu będzie spadek 1V, po pomiarze można przywrócić położenie początkowe, tylko trzeba pamiętać by podczas przełączania nie odłączyć zasilania, a faktyczny spadek nie powinien być taki by spowodować nieprawidłową pracę, czyli np.  ten 10k to już do pomiaru max 20uA z ESP, bo jak napięcie spadnie z 3.3V do 2.3V to już  ESP właściwie nie śpi, a poza tym im mniejsze napięcie VCC to tym mniejszy prąd w uśpieniu, czyli jest to zakłamanie pomiaru.
Ogromne dziękuję, a jeszcze pytanie jedno. Mam pojemnik na baterie 6xAA z którego wychodzą 2 kabelki, aby ostatecznie zamienić się w wtyczkę DC. Jeżeli przetnę czerwony kabelek to mogę jeden koniec podłączyć do czerwonej sondy multimetru, a drugi do czarnej sondy?
 
Odpowiedź
#4
Tylko jak Ci się miernik znudził. Pooglądaj jakieś filmy na Yutubie, dzisiaj ludzie tam wszystko pokazują. Pewnie znajdziesz jakiś tutorial obsługi multimetra.
Możesz tak podłączyć jak mierzysz napięcie, jak przełączysz na pomiar prądu to miernik jest zwykłym kawałkiem kabla z funkcją wyświetlania ile prądu płynie tym kablem, równie dobrze możesz zewrzeć kable czerwony z czarnym, energia zwykłego paluszka AA wystarcza by zrobić pożar: https://www.youtube.com/watch?v=0Tny2rPAoPc
Żyjesz jeszcze?
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
Żyję Big Grin ale nie do końca zrozumiałem co miałeś na myśli żeby czarną sonda przyłączyć się do układu zasilanego. W sensie do wyjścia 3.3V na płytce czy do GND? Dzięki za cierpliwość Wink
 
Odpowiedź
#6
A rozumiesz, że multimetr wraz z sondami staje się podczas pomiaru prądu odcinkiem przewodu? Kupiłeś sobie kabelki do podłączania baterii, to jeden z nich chowasz do szuflady i w to miejsce wstawiasz multimetr, tak się mierzy prąd. A przynajmniej zwykłym multimetrem. Tak wygląda "włączenie w szereg" obwodu.
Jak takim przewodem, lub tym schowanym do szuflady podłączysz + z - to co się stanie? A jak jedną sondę włożysz do gniazdka 230V trzymając koniec drugiej? Dlatego trzeba być tak ostrożnym po przezbrojeniu multimetru na pomiar prądu, a po zakończeniu pomiaru natychmiast przywrócić stan początkowy.
Są oczywiście filmiki na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=JVz3TmEy73g
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
Mam wrażenie, że trochę się nie zrozumieliśmy. Posiadam takie coś jak na zdjęciu, a z tego filmu który podlinkowałeś widać, że prowadzący przedłużył plusowy przewód o multimetr. Więc jeżeli przetnę czerwony przewód ze zdjęcia i jedną końcówkę polacze z czerwoną sonda a druga z czarną, to będzie podobny układ jak na filmiku.
Jeżeli jeden z przewodów od tego koszyczka na baterie schowam do szafy, to się nie połącze z Arduino, bo te 9V z baterii musi iść przez stabilizator. Jakbym podpiął się po prostu pod pin 5v czy 3.3v na płytce to bym upalił układ.
W drugim załączniku moja koncepcja podłączenia.        
 
Odpowiedź
#8
Faktycznie źle zrozumiałem, późna pora, przedłużyć możesz, znowu obraz zadziałał lepiej niż 1000 słów. Tę wtyczkę można też rozkręcić i wylutować z niej 1 przewód zamiast go ciąć i potem łączyć, albo wpięcie zrobić za gniazdem, na stykówce, przecież nie będziesz multimetrem mierzył tego prądu stale.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#9
Wszystko jasne, to dziękuję bardzo jeszcze raz. Miłego dnia Cool
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości