• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc przy prostym projekcie
#1
[Obrazek: xMGNjACu_o.png]

Witam wszystkich, uczę się arduino od podstaw i mam problem, który wydaje mi się dość podstawowy. Próbuję zrealizować projekt, w którym kontroluje się kąt mikro serwomechanizmu za pomocą potencjometru. Zdjęcie pokazuje obwód, który wykonałem w programie TinkerCad i tam działał, ale kiedy sam zbudowałem obwód, serwomechanizm nie podążał za kątem potencjometru, tylko obracał się w sposób ciągły, a potencjometr kontrolował prędkość obrotową.

Kod:
#include <Servo.h>
Servo Servo1;


int servoPin = 9;
int potPin = A0;
void setup()
{
  Servo1.attach(servoPin);
}


void loop() {
  int reading = analogRead(potPin);
  int angle = map(reading, 0,1023,0,180);
   
  Servo1.write(angle);
   
    }


Używam mikro serwomechanizmu SG90.
Co robię nie tak?
Z góry dziękuję za pomoc.
.
 
Odpowiedź
#2
(20-02-2026, 10:40)Pomiform napisał(a): [Obrazek: xMGNjACu_o.png]

Witam wszystkich, uczę się arduino od podstaw i mam problem, który wydaje mi się dość podstawowy. Próbuję zrealizować projekt, w którym kontroluje się kąt mikro serwomechanizmu za pomocą potencjometru. Zdjęcie pokazuje obwód, który wykonałem w programie TinkerCad i tam działał, ale kiedy sam zbudowałem obwód, serwomechanizm nie podążał za kątem potencjometru, tylko obracał się w sposób ciągły, a potencjometr kontrolował prędkość obrotową.

Kod:
#include <Servo.h>
Servo Servo1;


int servoPin = 9;
int potPin = A0;
void setup()
{
  Servo1.attach(servoPin);
}


void loop() {
  int reading = analogRead(potPin);
  int angle = map(reading, 0,1023,0,180);
  
  Servo1.write(angle);
  
    }


Używam mikro serwomechanizmu SG90.
Co robię nie tak?
Z góry dziękuję za pomoc.


Chyba użyłeś jakiegoś dziwnego serwomechanizmu. Normalne serwa nie kręcą się dookoła, a jedynie w pewnym zakresie kątów. Twoje to chyba jest jakiś mechanizm napędowy i sterowaniem regulujesz prędkość a nie położenia. Coś słyszałem, że są takie serwa chyba do modeli żaglówek, gdzie trzeba wybrać sporo linek. Z opisu wynika, że SG90 to normalne serwo, ale może dostałeś coś innego niż chciałeś? Np to jest serwo pracy ciągłej:

https://botland.com.pl/serwa-typu-micro/...16877.html

Masz tester serw ? - to jest dokładnie taki sprzęt, jaki chcesz zrobić - ma potencjometr, którym można sterować serwo. Na allegro od 9zł. Jeśli chcesz iść w strone modelarstwa to na pewno będzie niezbędny sprzęt.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości