• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc z programowaniem krokowca
#1
Cześć wszystkim, 
Jestem tutaj nowy, jak również jestem zupełnym świeżakiem jeśli chodzi o arduino. 
Płytkę Arduino UNO wraz z silnikiem krokowym 28BYJ-48 5V oraz sterownikiem ULN 2003, zakupiłem na Botlandzie, ponieważ jest mi ona potrzebna do realizacji mojej pracy dyplomowej. 

Przejrzałem sobie youtuba i jest tam kilka filmów instruktarzowych, ale nie do końca chodzi o to, co musi znaleźć się w mojej pracy. 

Mianowicie chodzi mi o to, że mam wałek na którym znajduje się koło pasowe zębate i takie samo koło pasowe zębate znajduje się na wale silnika. Są one połączone paskiem zębatym i w ten sposób przenoszony jest napęd z silnika na wał uchwytu. 

Silnik musze zaprogramować w taki sposób, aby przy pomocy guzików, które znajdują się w zestawie z arduino (arduino KIT K000007) można było przestawiać go o około 5 stopni +/- , 30 stopni +/- , 90 stopni +/- . Ma to działać na takiej zasadzie, że wcisne guzik, on przestawi się o te dajmy na to 5 stopni i zostanie w tej pozycji. Kilkne znow 5, to przstawi się na 10 stopni i zostanie w tej pozycji. A jak będę chciał wrócić do położenia 0 to będę musiał kliknąć dwa razy -5 stopni. 
Dodatkowo czy byłaby możliwość stworzenia, aktualnie wyświetlanego kąta na wyświetlaczu LCD? 

Czy jest to możliwe do zrealizowania i jaki jest tego stopień trudności, czy taki laik jak ja sobie z tym poradzi? 
Od czego się zabrać, bardzo proszę Was o pomoc 
Pozdrowionka Smile 
 
Odpowiedź
#2
Jak laik umie programować to sobie poradzi. Znajdź bibliotekę AccelStepperi tam jest tylko wskazanie pozycji docelowej (przykładowo, bo jest wiele różnych funkcji, trzeba się nauczyć biblioteki), czyli akcja przycisk to dodajesz do aktualnej pozycji tyle kroków by przesunąć o te 5o i to podstawiasz do celu podróży krokowca. Czyli kurs Arduino, nauka obsługi millis (delay zablokuje działanie krokowca), debounce (z użyciem millis lub biblioteki bounce2, button czy innej).
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(27-07-2020, 23:21)kaczakat napisał(a): Jak laik umie programować to sobie poradzi. Znajdź bibliotekę AccelStepperi tam jest tylko wskazanie pozycji docelowej (przykładowo, bo jest wiele różnych funkcji, trzeba się nauczyć biblioteki), czyli akcja przycisk to dodajesz do aktualnej pozycji tyle kroków by przesunąć o te 5o i to podstawiasz do celu podróży krokowca. Czyli kurs Arduino, nauka obsługi millis (delay zablokuje działanie krokowca), debounce (z użyciem millis lub biblioteki bounce2, button czy innej).
Dzięki za odpowiedź postaram się to zrobić i dam znać jak poszło
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości