• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praca ds18b20 na kilku urządzeniach
#1
Witam serdecznie. Przeglądałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi czy z 1  termometru ds18b20 można pobrać dane na uno nano i esp jednocześnie.
 
Odpowiedź
#2
Teoretycznie można wszystko, tylko po co. Elektrycznie zagrożeń nie widzę, jeśli obie linie będą podłączone do 3.3V, prąd płynie tylko od 3.3V przez rezystor podciągający do jednego lub dwóch (gdy się zakłócają) GND Masterów. Jak jeden zacznie nadawać to drugiemu zakłóci, można połączyć je jedną linią i stanem H/L dawać znać, teraz ja tu gada!, albo po prostu tą linią przesłać tę temperaturę odczytaną tylko w jednym.
Czytanie temperatury z DS jest bardzo upierdliwe, w typowych bibliotekach angażuje uC na 20ms, co jest wiecznością w uC. A już odczytaną może wrzucić do bufora nadawczego UART i nadać do sąsiada, trwa to mikrosekundy. Sąsiad też ma sprzętową obsługę UART i nie musi nasłuchiwać na transmisję, wpadnie do bufora i zostanie odczytana w wolnym czasie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(15-11-2021, 10:30)kaczakat napisał(a): Teoretycznie można wszystko, tylko po co. Elektrycznie zagrożeń nie widzę, jeśli obie linie będą podłączone do 3.3V, prąd płynie tylko od 3.3V przez rezystor podciągający do jednego lub dwóch (gdy się zakłócają) GND Masterów. Jak jeden zacznie nadawać to drugiemu zakłóci, można połączyć je jedną linią i stanem H/L dawać znać, teraz ja tu gada!, albo po prostu tą linią przesłać tę temperaturę odczytaną tylko w jednym.
Czytanie temperatury z DS jest bardzo upierdliwe, w typowych bibliotekach angażuje uC na 20ms, co jest wiecznością w uC. A już odczytaną może wrzucić do bufora nadawczego UART i nadać do sąsiada, trwa to mikrosekundy. Sąsiad też ma sprzętową obsługę UART i nie musi nasłuchiwać na transmisję, wpadnie do bufora i zostanie odczytana w wolnym czasie.
Dzięki za podpowiedź.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości