• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z ESP8266
#1
Cześć

mam do was pytanie, jak już pisałem w powitaniu jestem początkujący więc proszę was o wyrozumiałość. Jedyne co opanowałem podstawy czyli diody itp.

W dniu wczorajszym postanowiłem do arduino UNO podłączyć ESC 8266 i tak też zrobiłem po czym wszedłem w monitor portu szeregowego i zacząłem wpisywać komendy AT i wszystko działało. Udało mi się połączyć z moją siecią. Następnie chciałem iść dalej do przodu i znalazłem jakiś poradnik z youtube ( już nie pamiętam co dokładnie chciałem zrobić ) gdzie sympatyczny pan wpisałem następującą komendę AT+UART_DEF=11520 i jakieś cyfry po przecinkach i od tego czasu po odpaleniu monitora portu szeregowego i  wpisaniu komend AT nic się nie dzieje. Nie pomaga zmiana prędkości komunikacji. Czy może mi ktoś poradzić jak zrobić żeby znowu to działało.

z góry dziękuję za pomoc
 
Odpowiedź
#2
Jeśli robisz to w Arduino IDE, to jego monitor portu nie obsługuje prędkości 11520.
Pracuj na czymś bardziej cywilizowanym.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
(17-04-2020, 23:41)Robson Kerman napisał(a): Jeśli robisz to w Arduino IDE, to jego monitor portu nie obsługuje prędkości 11520.
Pracuj na czymś bardziej cywilizowm
To na czym innym mogę pracować bo z twojej wypowiedzi wynika że zmieniłem port na 11520 który nie działa w arduino IDE i jak wezmę coś innego to zadziała ??
 
Odpowiedź
#4
Sprawdź czy to Ty tu zrobiłeś literówkę, czy autor filmu, typową prędkością jest 115200 (lub 9600), jeśli zmieniłeś gdzieś prędkość na 11520 to możesz też po prostu wgrać nowy firmware do ESP8266 i wszystkie ustawienia zostaną nadpisane. Po resecie ESP ma domyślną prędkość 76800 (czy tam 74k - obie zadziałają na np. konwerterze UART FTDI) i na tej prędkości możesz popatrzeć na komunikaty startowe, np. powód resetu.
Jak nie wiesz co wpisałeś to ciężko będzie to odtworzyć, bo ewentualnej zmiany musisz dokonać na faktycznie ustawionych parametrach. Np.:
Kod:
AT+UART_DEF=<baudrate>, <databits>, <stopbits>, <parity>, <flow control>
Example:
AT+UART_DEF=115200, 8, 1, 0, 3
Co dane parametry robią i jakie są dopuszczalne wartości musisz sprawdzić w dokumentacji swojego firmewaru, a te są różne.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
(18-04-2020, 01:31)Greg2804 napisał(a): z twojej wypowiedzi wynika że zmieniłem port na 11520

Nie kolego, to z Twojej wypowiedzi wynika, że zmieniłeś port na 11520.
Ja tylko napisałem, że Arduino IDE takiej prędkości nie obsługuje.

Jeśli chodzi o bardziej cywilizowane monitory, to na przykład Putty daje radę ze wszystkim: https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgta...atest.html
z każdą prędkością itp.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#6
(18-04-2020, 21:38)kaczakat napisał(a): Sprawdź czy to Ty tu zrobiłeś literówkę, czy autor filmu, typową prędkością jest 115200 (lub 9600), jeśli zmieniłeś gdzieś prędkość na 11520 to możesz też po prostu wgrać nowy firmware do ESP8266 i wszystkie ustawienia zostaną nadpisane. Po resecie ESP ma domyślną prędkość 76800 (czy tam 74k - obie zadziałają na np. konwerterze UART FTDI) i na tej prędkości możesz popatrzeć na komunikaty startowe, np. powód resetu.
Jak nie wiesz co wpisałeś to ciężko będzie to odtworzyć, bo ewentualnej zmiany musisz dokonać na faktycznie ustawionych parametrach. Np.:
Kod:
AT+UART_DEF=<baudrate>, <databits>, <stopbits>, <parity>, <flow control>
Example:
AT+UART_DEF=115200, 8, 1, 0, 3
Co dane parametry robią i jakie są dopuszczalne wartości musisz sprawdzić w dokumentacji swojego firmewaru, a te są różne.

Udało mi się wgrać nowy firmware ESP8266 v0.9.5.0 AT Firmware.bin wszystko przebiegło bez problemów ale nadal nie widzę komunikatów AT w terminalu
 
Odpowiedź
#7
Nie wiem co i skąd wgrałeś. Ostatnio wgrywałem 1.7.1. A tu masz ekran jak to powinno wyglądać, akurat zrobiony przy okazji 1.6.2 (ten na pewno wgrywałem do ESP-01s 1MB FLASH i baudrate był już na 115200 domyślnie):


Załączone pliki Miniatury
   
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
(20-04-2020, 18:56)kaczakat napisał(a): Nie wiem co i skąd wgrałeś. Ostatnio wgrywałem 1.7.1. A tu masz ekran jak to powinno wyglądać, akurat zrobiony przy okazji 1.6.2 (ten na pewno wgrywałem do ESP-01s 1MB FLASH i baudrate był już na 115200 domyślnie):
Ja właśnie wgrałem 1,6,2 ale nadal nie widzę komend AT w monitorze. Nie wiem czy jakoś nie uszkodziłem ale myślę że wtedy nie wgrał bym firmwareu ??. Już tracę do tego cierpliwość. Już kupiłem usb do niego i podpiąłem i nad nic
 
Odpowiedź
#9
Ustaw monitor portu COM na 74k w Arduino, zrób reset modułowi i popatrz co wypluwa na ekran. Powinien być czytelny komunikat.
Wgrać można właściwie wszystko, ale uruchomi się prawidłowo po wgraniu prawidłowego wsadu i przy prawidłowym ustawieniu tego procesu. Na załączonym obrazku w poprzednim poście pokazane jest przykładowe dobre ustawienie, czasami trzeba wybrać mniejszą prędkość FLASH (SPI MODE - QIO jest najlepsze, ale DOUT jest łatwiejsze dla kiepskich FLASH, bo wolniejsze), inną wielkość FLASH.
Poza tym to nie jest zabawa dla każdego, tam gdzie ma być kropka - ma być kropka, a gdzie przecinek - przecinek. Czasami wielkość liter nie ma znaczenia, ale w C ma. Literówki są niedopuszczalne. Pisząc program czy wydając polecenia w taki sposób jak piszesz posty, nic dobrego nie osiągniesz.
Ty to co robisz widzisz przed sobą, ale musisz dokładniej opisywać co zrobiłeś. Jakie USB kupiłeś, jakie prędkości ustawiałeś podczas swoich prób, jakim programem, czy używasz znaków końca linii i nowego wiersza podczas wysyłania komend AT, w ogóle jaki masz moduł ESP (nie ma modułu ESC), czy ma 1 czy 0.5MB FLASH, a może jeszcze inny)?
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#10
(22-04-2020, 03:11)kaczakat napisał(a): Ustaw monitor portu COM na 74k w Arduino, zrób reset modułowi i popatrz co wypluwa na ekran. Powinien być czytelny komunikat.
Wgrać można właściwie wszystko, ale uruchomi się prawidłowo po wgraniu prawidłowego wsadu i przy prawidłowym ustawieniu tego procesu. Na załączonym obrazku w poprzednim poście pokazane jest przykładowe dobre ustawienie, czasami trzeba wybrać mniejszą prędkość FLASH (SPI MODE -  QIO jest najlepsze, ale DOUT jest łatwiejsze dla kiepskich FLASH, bo wolniejsze), inną wielkość FLASH.
Poza tym to nie jest zabawa dla każdego, tam gdzie ma być kropka - ma być kropka, a gdzie przecinek -  przecinek. Czasami wielkość liter nie ma znaczenia, ale w C ma. Literówki są niedopuszczalne. Pisząc program czy wydając polecenia w taki sposób jak piszesz posty, nic dobrego nie osiągniesz.
Ty to co robisz widzisz przed sobą, ale musisz dokładniej opisywać co zrobiłeś. Jakie USB kupiłeś, jakie prędkości ustawiałeś podczas swoich prób, jakim programem, czy używasz znaków końca linii i nowego wiersza podczas wysyłania komend AT, w ogóle jaki masz moduł ESP (nie ma modułu ESC), czy ma 1 czy 0.5MB FLASH, a może jeszcze inny)?






Ok to może opiszę to wszystko od początku.

Jak otrzymałem moduł to podłączyłem go do Arduino UNO i wszystkie komendy AT były widoczne w monitorze portu ( udało mi się nawet skonfigurować sieć)
Następnie wpisałem poniższe komendy AT:

AT

AT+RST

AT+GMR

AT+UART_DEF=115200,8,1,0,3

i po tej komendzie moduł przestał działać

Kolejno wgrałem nowy firmware programem XTCOM UTILITY ale komendy nadal nie działały

Zakupiłem konwerter usb (zdjęcie w załączniku)

następnie zmostkowałem pin GND z pinem GPIO0 i przystąpiłem do wgrania Firmwar ( zdjęcie w załączniku)

Po rozmostkowaniu modułu nadal brak komunikatów AT

To następnie wszedłem na stronę

https://learn.sparkfun.com/tutorials/esp...etch-blink

 i zrobiłem wszystko zgodnie z opisem i próbowałem wgrać szkic i pojawia się komunikat (zdjęcie w załączniku)

Mam nadzieje że teraz wszystko opisałem tak jak się należy i dacie rade pomóc mi rozwiązać problem 


"Ustaw monitor portu COM na 74k w Arduino, zrób reset modułowi i popatrz co wypluwa na ekran." nie wiej jak mogę zrobić reset modułu


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości