• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Mega i ESP-01
#1
Cześć koledzy.
Próbuję połączyć Arduino Mega 2560 z modułem ESP-01 tak abym móg go wykorzystać jako kartę sieciową dla Arduino.
Generalnie chodzi o to abym z Arduino mógł zapisać dane do SQLa poprzez php. Sam kawałek zapisu danych mam ogarnięty poprzez kartę ENC28J60 ale teraz muszę to zrobić poprzez WIFI.
Znalazłem kilka tutoriali w sieci ale żaden mi nie działa. Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć lub podzielić się rozwiązaniem?
Czy ESP-01 musi być zaprogramowany jakimś specjalnym wsadem?
 
Odpowiedź
#2
ESP może działać jako modem WIFI z komendami AT, wtedy używasz biblioteki odpowiedniej dla tego trybu. Spinasz te układy na wybranym UART MEGA (0 jest zajęty na USB, zostaje 1,2 i 3), pamiętaj o różnicy napięć logicznych 3.3V vs 5V, zestaw komend AT jest zależny od wgranego firmware. Firmware ewentualnie można zmienić na inny/nowszy narzędziami do ESP, potrzebny jest jakiś konwerter USB-UART.
ESP może działać jako kolejny uController w rodzinie Arduino, wtedy używasz core ESP8266, instalujesz to do Arduino jako kolejny zestaw płytek i wybierasz z nowo dostępnych ESP, wgrywasz mu wymyślony przez siebie dowolny program i ewentualnie zlecasz mu komunikację i przyjmowanie poleceń z Arduino MEGA po UART.
ESP nawet w wersji ESP-01 ma pierdylion więcej RAM/FLASZ i jeśli tylko czynność nie wymaga pinów IO to lepiej to zrobić wprost na ESP. Najbardziej rozbudowane płytki ESP8266 mają do 10 pinów IO, więc pod tym względem wygrywa MEGA (więcej interfejsów sprzętowych przy okazji - UART, I2C, SPI).
Jak wystarczy kilka pinów IO to polecam zakup ESP w wersji WEMOS mini, podłączasz kabelek USB, programujesz i masz gotowy układ z WIFI.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości