• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka płytka dla złożonego projektu.
#1
Witam

Dużo czasu spędziłem z Arduino uno, zrobiłem kilkadziesiąt prostych projektów. Teraz chciałbym zrobić coś bardziej skąplikowanego, myślałem nad prostym łazikiem wyposarzonym w komunikację bezprzewodową, kamery, wiele czujników itp. projekt nie ma konkretnego celu, chciałbym nauczyć się jak najwięcej w tracie realizacji.

Wiem że Uno nie wystarczy i muszę sięgnąć po coś mocniejszego. Zastanawiam się nad Arduino Mega 2560 albo Arduino Due ARM Cortex. Może powinienem wybrać Którąś z płytek Nucleo? Liczę na waszą pomoc ponieważ nie wiem czy powinienem zostać przy AVR i czy spróbować swoich sił z programowaniem STM32.

Pozdrawiem
 
Odpowiedź
#2
(14-11-2019, 12:46)LordShadow47 napisał(a): Teraz chciałbym zrobić coś bardziej skąplikowanego, myślałem nad prostym łazikiem wyposarzonym w komunikację bezprzewodową, kamery, wiele czujników itp. projekt nie ma konkretnego celu, chciałbym nauczyć się jak najwięcej w tracie realizacji.
Jeśli kamery, to albo RPi (przykład http://es2.noip.pl/automatyka/) albo STM32F4, H7.


(14-11-2019, 12:46)LordShadow47 napisał(a): Wiem że Uno nie wystarczy i muszę sięgnąć po coś mocniejszego. Zastanawiam się nad Arduino Mega 2560 albo Arduino Due ARM Cortex. Może powinienem wybrać Którąś z płytek Nucleo? Liczę na waszą pomoc ponieważ nie wiem czy powinienem zostać przy AVR i czy spróbować swoich sił z programowaniem STM32.
AVR odpuść sobie. Będziesz musiał go "obudować" kilkoma ARM, przez co niepotrzebnie wzrośnie cena, pobór prądu a niezawodność zmniejszy się. Doprowadzisz do sytuacji gdzie głupi, niedouczony dyrektor zarządza inteligentnymi wykształconymi pracownikami. Zauważ, ze w takim przedsiębiorstwie gdy wywalisz dyrektora, koszty pracy zmniejszą się a wydajność wzrośnie.
 
Odpowiedź
#3
(14-11-2019, 14:11)semi napisał(a): Doprowadzisz do sytuacji gdzie głupi, niedouczony dyrektor zarządza inteligentnymi wykształconymi pracownikami. Zauważ, ze w takim przedsiębiorstwie gdy wywalisz dyrektora, koszty pracy zmniejszą się a wydajność wzrośnie.

Świetna analogia i do tego bardzo celna Big Grin. Wielkie dzięki za odpowiedź, a więc STM32. A co myślisz konkretnie o płytkach Nucleo, na papierze wyglądają całkiem potężnie a i cenowo są dość przystępne, wiem że ST udostępnia coś potężne IDE ale nie miałem z tymi płytkami do czynienia osobiście ani nie romzawiałem z nikim kto realizowałby jakiś projekt z ich użyciem.
 
Odpowiedź
#4
NUCLEO, DISCAVERY sa ok. Maja "na pokładzie" programator/debuger, który kosztuje ok 60zł a nucleo są nawet poniżej 50zł! Zauważ, że oryginalne UNO kosztuje ok 90z! Patrząc na możliwości UNO, powinno kosztować 9zł!

Jak chcesz poćwiczyć, to wybierz najtańsze NUCLEO ze złączem Arduino. Najtaniej to chyba KA-NUCLEO-F411CE w KAMAMI. Dzikie złączu Arduino bez problemu podepniesz płytki od Arduino.
Później (do kamery) będziesz musiał kupic coś silniejszego, nie za 50zł a raczej 120..150zł.

IDE od STM na razie używam krótko więc ciężko o obiektywizm. Faktem jest, ze działa i ma zalety i wady Eclipse. Wcześniej używałem CubeMX i Keila.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości